Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

Rodzaje czujek

Czujka to element systemu alarmowego służący do wykrywania obiektów, zjawisk, parametrów fizycznych w otaczającej go przestrzeni. Sygnał z czujki przesyłany jest do centrali, która rejestruje istotne parametry, realizuje funkcje alarmowania i uruchamia elementy wykonawcze., Najbardziej kojarzone z systemem alarmowym są to tzw. czujki ruchu, których zadaniem jest wykrycie poruszającego się intruza czy czujka otwarcia zwana kontaktronem.

Rodzaje czujek:


pir

PIR – Czujki ruchu wykrywają ruch na podstawie detekcji promieniowania. Montowane są przede wszystkim w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych.

 
pir+mw

PIR+MW – Czujki ruchu wykrywający ruch na podstawie detekcji promieniowania podczerwonego oraz z wykorzystaniem dodatkowo mikrofal. Jest to urządzenie odporne na nagłe zmiany temperatury lub ruchy powietrza. Czujki montowane są w pomieszczeniach z klimatyzacją lub z wentylacją mechaniczną, z nieszczelnymi drzwiami czy oknami etc.

 
kontaktron

Kontaktron – Czujki otwarcia, nadzorujący otwarcie drzwi lub okien. Czujka posiada styk, który zamyka się pod wpływem pola magnetycznego wytwarzanego przez magnes. Gdy jeden z elementów zostanie odsunięty od drugiego, następuje przekazanie informacji do centrali.

 
kontaktron garażowy

Kontaktron garażowy – hermetyczna czujka otwarcia, nadzorujący otwarcie bramy garażowej. Czujka posiada styk, który zamyka sie pod wpływem pola magnetycznego wywtwarzanego przez magnes. Gdy jeden z elementów zostanie odsunięty od drugiego, następuje przekazanie informacji do centrali.

 

Inne czujki, jakie możemy często spotkać w systemach alarmowych to:

czujka dymu

Czujka przeciwpożarowa – wykrywa obecność dymu w pomieszczeniu w początkowej fazie powstawania pożaru.

 
czujka gazu

Czujka gazu - jej zadaniem jest wczesne wykrycie przekroczenia progowej wartości stężenia jednego z gazów a następnie przekazanie informacji do centrali alarmowej.

 
czujka zalania

Czujka zalania – przydatny szczególnie podczas nieobecności właścicieli, gdy nastąpi zalanie, np. w związku z pękniętą rurą w piwnicy, kotłowni, pralni, kuchni.

 
czujka zbicia szyby

Czujka zbicia szyby – reagująca na dźwięki powstające przy rozbijaniu szyby, przydatna gdy ktoś będzie chciał wtargnąć przez wybite okno.

 
wyceń swój alarm
close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.