
Chciałbyś dowiedzieć się, na czym polega praca w ochronie? W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat. Rozważymy kwestię kwalifikowanego pracownika ochrony, pracownika ochrony bez licencji, omówimy, kto może pracować w ochronie. Podpowiemy także, gdzie szukać pracy jako ochroniarz i ile można zarobić. Koniecznie przeczytaj.
Ochroniarz to osoba, której głównym zadaniem jest zabezpieczanie osób i mienia przed różnego rodzaju zagrożeniami. Na marginesie pragniemy zauważyć, że "ochroniarz", podobnie jak "strażnik", czy "agent ochrony", to potoczna nazwa pracownika ochrony, którą stosuję się zazwyczaj w odniesieniu do osób, które pełnią określone zadania i z reguły są to zadania, do których nie potrzeba mieć licencji. No właśnie, co to znaczy? Otóż pracowników ochrony dzielimy zwykle na kwalifikowanych i tych bez licencji.
Kwalifikowany pracownik ochrony to ochroniarz, który posiada odpowiednią licencje potwierdzające jego umiejętności i jest wpisany na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej i pracowników zabezpieczenia technicznego prowadzoną w systemie teleinformatycznym przez Komendanta Głównego Policji. Na czym polega praca takiego pracownika? Poza podstawowymi obowiązkami, takimi jak patrolowanie terenu czy monitorowanie systemów bezpieczeństwa, kwalifikowany pracownik ochrony może wykonywać bardziej odpowiedzialne zadania. Może to być np. ochrona osób VIP, konwojowanie wartości pieniężnych, czy zarządzanie zespołem ochrony. Więcej o tym, pisaliśmy już w tym artykule: Jakie ma uprawnienia pracownik ochrony?
Nie każdy pracownik ochrony musi posiadać licencję. Niektóre stanowiska nie wymagają posiadania specjalistycznych kwalifikacji, a jedynie podstawowej wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa i przeszkolenia w zakresie zagrożeń typowych dla miejsca, w którym taki pracownik pracuje. Pracownik ochrony bez licencji może pełnić funkcję stróża lub patrolować określone tereny. Najczęściej pracownicy bez licencji pilnują porządku w centrach handlowych, zajmują stanowiska recepcyjne, sprawdzają uprawnienia do przebywania na danym terenie na osiedlach mieszkaniowych, czy terenach przemysłowych.
Osoba, która chce pracować w ochronie, musi spełniać pewne kryteria. Przede wszystkim musi być pełnoletnia. Wiele firm wymaga również posiadania nieposzlakowanej opinii, co potwierdzane jest zaświadczeniem o niekaralności. Kolejnym ważnym aspektem jest zdrowie fizyczne i psychiczne — praca w ochronie wymaga dobrej kondycji oraz stabilności emocjonalnej. W tym miejscu należy dodać, że te wymagania dotyczą zarówno pracowników bez licencji, jak i tych posiadających wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony.
Jeśli dana osoba chce pracować w ochronie osób i mienia i pełnić bardziej odpowiedzialne funkcje, jak ochrona VIP-ów, ochrona osobista, konwojowanie wartości pieniężnych, czy zabezpieczenia techniczne, musi uzyskać wpis na listę kwalifikowanych pracowników, a o tym, jak to zrobić, pisaliśmy w artykule: Jak zostać ochroniarzem? Jakie wymogi należy spełnić?
Zarobki ochroniarza mogą różnić się w zależności od miejsca pracy, stopnia zaawansowania stanowiska, oraz posiadanych kwalifikacji. Pracownik ochrony bez licencji zarabia zazwyczaj mniej niż kwalifikowany pracownik ochrony. Średnie zarobki w branży oscylują w granicach 3-5 tysięcy złotych brutto. Pamiętaj jednak, że jest to wartość orientacyjna — w przypadku osób z dużym doświadczeniem i specjalistycznymi umiejętnościami zarobki te mogą być znacznie wyższe.
Na wysokość wynagrodzenia wpływa nie tylko odpowiedzialność i kompetencje, ale też doświadczenie, znajomość i umiejętność wykorzystania technik interwencyjnych, czy przygotowanie teoretyczne.
Jeżeli zastanawiasz się, gdzie szukać pracy jako ochroniarz, warto zacząć od portali z ogłoszeniami o pracę. Większość agencji ochrony i firm z branży publikuje tam swoje oferty. Możesz także odwiedzić strony internetowe konkretnych firm ochroniarskich i zapoznać się z ich ofertą. Jeśli chciałbyś pracować w Solid Security, tutaj sprawdzisz nasze oferty pracy.
Pamiętaj, że praca w ochronie to nie tylko ochrona obiektów. Jeśli masz odpowiednie kwalifikacje, możesz także szukać ofert związanych z ochroną osób, konwojowaniem czy zarządzaniem zespołem ochrony.
Praca w ochronie to nie tylko odpowiedzialność, ale również szereg możliwości. Niezależnie od tego, czy jesteś kwalifikowanym pracownikiem ochrony, czy dopiero rozpoczynasz swoją karierę, czy też jesteś osobą na emeryturze, która nie może wysiedzieć bezczynnie w domu, branża ochrony może zapewnić Ci stabilne zatrudnienie i wiele ścieżek rozwoju zawodowego, ale też możliwość pracy dodatkowej.