Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

Jak wybrać ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Opublikowano: wtorek, 17, maj 2022 11:21
Wybór ubezpieczenia domu lub mieszkania

Jak wybrać ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Nieruchomości w Polsce nie są tanie, a dom czy mieszkanie to najcenniejsza rzecz, jaką się posiada. Chronić ją można na kilka sposobów, na przykład poprzez wstawienie zamków antywłamaniowych do drzwi, czy montując monitoring wizyjny lub nowoczesne systemy alarmowe. Nigdy nie ma jednak gwarancji, że złodziej nie dostanie się do środka, a przecież nie tylko on stanowi zagrożenie dla majątku domu. Pożar, powódź, huragan, a nawet pęknięta rura, to zdarzenia, które mogą narazić na wysokie koszty. Warto więc dodatkowo wybrać polisę ubezpieczeniową, która w dobrym pakiecie kosztuje około 300 złotych rocznie. W taki sposób można nie tylko realnie zabezpieczyć się finansowo, ale także spać spokojnie, nie martwiąc się o swój majątek. Jak wybrać ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Na czym polega ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Polisa mieszkaniowa należy do najszerszej grupy ubezpieczeń mienia. Celem posiadania takiego produktu finansowego jest ochrona majątku, czyli dóbr materialnych, a przede wszystkim nieruchomości. Najprościej rzecz ujmując polisa na mieszkanie lub dom jest umową zawieraną pomiędzy właścicielem nieruchomości a towarzystwem ubezpieczeniowym. Polisy można podzielić na ubezpieczenie od ryzyk nazwanych i ubezpieczenie od ryzyk wszystkich. Pierwszy wariant zabezpiecza mieszkanie lub dom przed zdarzeniami wypisanymi w umowie, natomiast drugi odpowiada za ochronę przed wszystkimi możliwymi ryzykami.

Wybór polisy według ceny czy zakresu?

W obecnych czasach na rynku dostępna jest szeroka gama produktów, które mają zabezpieczać mienie oraz nieruchomość. Ponadto można je dopasowywać do indywidualnych potrzeb, a także rozszerzać polisę o dodatkowe opcje. Co istotne każde rozszerzenie to dodatkowe koszty, ale także lepsze zabezpieczenie nieruchomości. Jeśli właściciel mieszkania lub domu ma ograniczony budżet, to niekoniecznie będzie go stać na kompleksową ochronę. Zawsze jednak warto dobrać przynajmniej kilka opcji, ponieważ nie są one przesadnie drogie, a mogą dać wymierne korzyści.

Na jaką kwotę ubezpieczyć dom lub mieszkanie?

Sumy ubezpieczenia są górnymi granicami odpowiedzialności finansowej towarzystw ubezpieczeniowych. Mówiąc prościej, jest to maksymalna kwota pieniędzy, jaką można uzyskać w przypadku całkowitych zniszczeń. Suma ubezpieczenia dla murów, elementów stałych, ruchomości i OC w życiu prywatnym ustala się osobno na podstawie szacunków, jakich dokonuje osoba chcąca się ubezpieczyć.

Alarm może obniżyć składkę na ubezpieczenie

Decydując się na zakup polisy mieszkaniowej można skorzystać z pomocy agenta lub sprawdzić ich ceny za pomocą porównywarek internetowych. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że uzyskaną propozycję polisy można znacznie obniżyć. Jeśli właściciel nieruchomości zainstaluje własne zabezpieczenia, to lokal stanie się bezpieczniejszy. To przekłada się na fakt, że zmniejsza się ryzyko dla ubezpieczyciela, więc może on zdecydować się na obniżkę ceny za ubezpieczenie. Oczywiście, nie każda instalacja alarmowa sprawi, że oferta będzie znacznie tańsza.

Towarzystwa ubezpieczeniowe mają w tym zakresie swoje wymagania i należy się z nimi zapoznać przed montażem. Nawet wybór technika może mieć znaczenie w kontekście oferty ubezpieczeniowej. Wśród wymagań, które ma większość ubezpieczycieli to certyfikaty sprzętu, konkretny rodzaj alarmu, wybór odpowiedniego instalatora i serwisanta. Wbrew pozorom są to bardzo istotne kwestie więc warto to mieć na uwadze.

Przeczytaj także:
Ochrona domu przed włamaniem - co warto na ten temat wiedzieć?

close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.