Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Opublikowano: wtorek, 03, maj 2022 11:24
ochrona samochodu

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą spędza sen z powiek wielu właścicieli auto. Szukają oni jak najlepszego sposobu na to, aby nie stać się ofiarą złodzieja, często przy tym zapominając o podstawach. Zazwyczaj skupiają się oni na kluczykach, choć warto także zwrócić uwagę na inne kwestie. Jak zabezpieczyć pojazd przed kradzieżą? Czy lokalizator GPS jest skutecznym rozwiązaniem?

Zabezpieczenie przed kradzieżą samochodu - jakich błędów unikać?

Wiele osób chcąc zabezpieczyć swój samochód przed kradzieżą popełnia kilka istotnych błędów. Przede wszystkim powinno się zwracać uwagę na miejsca, w jakich parkuje się pojazd. Bezpieczne i dobrze oświetlone parkingi mogą uchronić przed kradzieżą. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak wybór parkingu, który jest monitorowany, a strażnik faktycznie robi regularnie obchód placu. Miejsce, które jest strzeżone i oświetlone zniechęca złodziei do kradzieży, ponieważ wiąże się to ze zbyt dużym ryzykiem niepowodzenia.

Należy także pamiętać o tym, aby nigdy nie zostawiać auta otwartego. Szczególnie istotne jest to w sytuacjach, gdy kierowca idzie na chwilę do sklepu lub zamknąć bramę wjazdową na teren posesji. Jest to idealna okazja dla złodzieja, a odpalony samochód zdecydowanie łatwiej ukraść nawet spod domu. W aucie nie powinno się także zostawiać portfela, kluczy, telefonu, czy inny wartościowych rzeczy, które widać z zewnątrz. To tylko bardziej zmobilizuje do tego, aby ukraść pojazd.

Immobilizer a kradzież auta

W dzisiejszych czasach prawie we wszystkich samochodach montowany jest immobilizer, który stanowi zabezpieczenie przed kradzieżą. Co to jest za urządzenie? Dokładnie jest to wkładka, której zadaniem jest zablokowanie układu zapłonowego lub komputera w momencie, gdy kluczyk jest wyjęty ze stacyjki. Aby móc uruchomić auto, należy zbliżyć do czujnika immobilizera specjalny nadajnik.

Alarm samochodowy - jak działa?

Alarm samochodowy jest najchętniej i najczęściej wybieranym rozwiązaniem antykradzieżowym. Taki system ma przede wszystkim za zadanie odstraszyć potencjalnego złodzieja i wydłużyć czas na dostanie się do wewnątrz auta. Alarmy samochodowe z wyższej półki mają również funkcję wysyłania za każdym razem innego i dynamicznego sygnału. Jeśli złodziej przechwyci kod za pomocą skanera, alarm będzie całkowicie bezużyteczny. Na rynku dostępne są również alarmy z opcją powiadomienia SMS w chwili, gdy coś niepokojącego zaczyna dziać się z samochodem. Im bardziej nietypowe zabezpieczenie alarmowe, tym większe prawdopodobieństwo, że złodziej nie dostanie się do samochodu.

Czy lokalizator GPS to skuteczne zabezpieczenie przed kradzieżą samochodu?

Coraz więcej kierowców decyduje się na montaż lokalizatorów GPS w swoich samochodach. Jest to całkiem skuteczne rozwiązanie przed kradzieżą. Właściciele samochodów przy jego pomocy mogą w dowolnym momencie sprawdzić lokalizację swojego auta w czasie rzeczywistym. Sam nadajnik montuje się w trudno dostępnym miejscu, aby nie był widoczny. W sytuacji, gdy zostanie wykryta próba blokowania sygnału GPS, lokalizator informuje właściciela o incydencie za pomocą wiadomości SMS. Najbardziej zaawansowane technologicznie lokalizatory GPS mają także mikrofon, który rejestruje rozmowy z wnętrza pojazdu. Takie rozwiązanie w znacznym stopniu poprawia bezpieczeństwo i podnosi pewność, że samochód jest jeszcze dodatkowo zabezpieczony.

Ubezpieczenie w przypadku kradzieży

Skuteczne zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą to także ubezpieczenie. Wielu kierowców poza obowiązkowym OC wybiera także dodatkowe pakiety. Polisa AC jest w stanie wypłacić wysokie odszkodowanie za kradzież samochodu. Najważniejsze, aby wartość ubezpieczenia była stała przez cały okres jego trwania. Liczba kradzieży samochodów z roku na rok spada, jednak kierowcy wciąż martwią się, że ich pojazd padnie ofiarą złodziei. Przed podpisaniem umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym warto upewnić się, że nie nie wymaga ono zainstalowania dodatkowych zabezpieczeń elektronicznych lub mechanicznych.

Przeczytaj także:
Jak wybrać system monitorowania pojazdów GPS? Czym jest monitoring GPS pojazdów?

close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.