Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

Czy konwojowanie gotówki jest bezpieczne?

Opublikowano: czwartek, 10, luty 2022 13:28
konwojowanie gotówki

Czy konwojowanie gotówki jest bezpieczne?

Wolumen transakcji bezgotówkowych stale rośnie ze względu na to, że coraz więcej ludzi wybiera płatności bezgotówkowe. Nie zmienia to jednak faktu, że gotówka nadal odgrywa istotną rolę w obiegu gospodarczym. Nie może więc dziwić to, że konwojowanie pieniędzy cieszy się nadal dużą popularnością. Jak przebiega transport pieniędzy? Czy jest to bezpieczne? Jak wygląda specyfika polskiego rynku, jeśli chodzi o przewóz wartości pieniężnych?

Jak wygląda specyfika polskiego rynku konwojowania gotówki?

Transport gotówki i innego cennego mienia od zawsze był narażony na niebezpieczeństwo ze strony złodziei i rabusiów. Profesjonalne firmy przewozowe świetnie z tego zdają sobie sprawę, dlatego to tego rodzaju usługi oddelegowywani są wykwalifikowani pracownicy. Ponadto do transportu wartości pieniężnych i innych przedmiotów podchodzą w pełni profesjonalnie i rzetelnie, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie bezpieczeństwa ładunku. To oczywiście przekłada się na mniejszą liczbę rabunków, a ewentualne groźne sytuacje rzadko kończą się powodzeniem złodziei. Wpływ na to ma również waluta. W przypadku euro potencjalny napastnik może o wiele łatwiej wydać pieniądze, niż w przypadku naszej rodzimej złotówki. W efekcie opłacalność obrabowania konwoju z naszą walutą jest znacznie mniejsza. Ponadto polskie przepisy prawa, w przeciwieństwie do ustawodawstwa innych państw pozwalają polskim konwojentom posługiwać się bronią palną, co skutecznie odstrasza napastników.

Transport gotówki - odpowiednia flota i wykwalifikowani fachowcy

W przypadku wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez konwojentów (często zajmują się tym agencje ochrony) ogromne znaczenie odgrywa flota pojazdów. Dlatego też firmy specjalizujące się w tego typu usługach inwestują w bankowóz z najnowocześniejszą technologią. Bardzo często są to opancerzone samochody, które spełniają wszelkie wymogi ustawowe, a także dodatkowe certyfikaty, np. PIMOT. Takie pojazdy są także wyposażone w odpowiednie systemy bezpieczeństwa, które zalecane są przez MSWiA. Wbudowany GPS umożliwia precyzyjne śledzenie trasy przejazdu konwoju, więc skradziony samochód może zostać szybko odnaleziony. Ponadto w profesjonalnej firmie zajmującej się przewozem pieniędzy i przedmiotów wartościowych pracują osoby, które są wykwalifikowani. Dysponują oni nie tylko sprzętem, który służy do ochrony transportowanego ładunku, ale także wiedzą i doświadczeniem. Pozwala im to na efektywne zarządzanie transportem, również w sytuacjach niebezpiecznych.

Jak rozwój technologi IT wpłynął na usługę konwoju pieniędzy?

Dynamiczny rozwój technologii IT nie mógł ominąć także konwojowania gotówki. Innowacyjne rozwiązania zapewniają płynną i bezpieczną wymianę informacji w czasie rzeczywistym. W efekcie każdy uczestnik procesu otrzymuję dokładne dane na temat konkretnych etapów przewozu pieniędzy. Coraz więcej firm zajmujących się transferem gotówki zmierza w kierunku standaryzacji wykorzystywanych systemów dokumentacji przewozowej. Umożliwia to znacznie lepszą integrację pomiędzy poszczególnymi oprogramowaniami. Koncepcja ujednolicenia jest zbieżna z zaleceniami wystosowanymi przez bank centralny, który wprowadza jednolite oznaczenie pojemników.

Bez względu na renomę firmy oferującej usługę transportu, a także systemu, jakie wykorzystuje, bardzo istotne jest to, aby ubezpieczyć pieniądze. Najczęściej oferuje taki produkt podmiot wykonujący zlecenie. Warto jednak sprawdzić sumę oraz zakres ubezpieczenia. Dzięki temu można uniknąć ewentualnych rozczarowań i możliwe będzie wypłacenie środków w przypadku rabunku w trakcie przewozu gotówki. W obecnych czasach transport pieniędzy nie oznacza tylko jej przewiezienia z miejsca na miejsce. Jest to niezwykle złożony proces, który wymaga odpowiedniej organizacji i zarządzania. Doświadczony personel i profesjonalna flota, jaką mamy w swoich zasobach, a także nowoczesne standardy ochrony pozwalają zachować bezpieczeństwo ładunku.

close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.