Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

Jak zadbać o bezpieczeństwo w inteligentnym domu?

Opublikowano: poniedziałek, 26, czerwiec 2023 08:11
bezpieczeństwo w inteligentnym domu

Jak zadbać o bezpieczeństwo w inteligentnym domu?

Wraz z rozwojem technologii smart home, które umożliwiają zdalne sterowanie i monitorowanie domu, pojawiają się również nowe wyzwania związane z ochroną prywatności i bezpieczeństwem. W tym artykule przedstawimy, jak dbać o bezpieczeństwo w inteligentnym domu i jak wykorzystać systemy smart w celu zapewnienia ochrony dla swojego domu i rodziny.

Czym jest inteligentny dom (smart home)?

Inteligentny dom, znany również jako smart home, to dom, w którym różne urządzenia i systemy są ze sobą połączone, komunikują się i współpracują, aby zapewnić wygodę, oszczędność energii i zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. Połączenie to zapewnia jeden zintegrowany system zarządzania (smart home) oparty o łączność bezprzewodową.

Przykładowe funkcje inteligentnego domu to sterowanie:

 • oświetleniem,
 • ogrzewaniem,
 • klimatyzacją,
 • alarmem,
 • systemem monitoringu,
 • zamkami elektronicznymi,
 • czy nawet urządzeniami AGD.

Zaletą smart home jest to, że powyższymi systemami i urządzeniami można sterować zdalnie za pomocą smartfona lub innych urządzeń mobilnych, a także urządzeń zamontowanych w domu na stałe (paneli sterowania).

Za co odpowiadają i jak działają systemy smart home?

Systemy smart home odpowiadają za integrację różnych urządzeń i systemów w inteligentnym domu. Dzięki nim można zdalnie kontrolować i monitorować różne funkcje domu. Na przykład, za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfonie można włączyć światło, zmienić temperaturę, sprawdzić, czy zamki są zamknięte, a nawet otrzymać powiadomienia w przypadku wykrycia ruchu w domu.

Systemy smart home wykorzystują różne technologie, takie jak sieć Wi-Fi, Bluetooth, Z-Wave czy Zigbee, aby umożliwić komunikację i sterowanie urządzeniami. Sieci te narażone są na włamania i zakłócenia, dlatego myśląc o bezpieczeństwie inteligentnego domu, warto zadbać najpierw o bezpieczeństwo systemu smart home.

Jak dbać o bezpieczeństwo systemów smart home?

Aby zadbać o bezpieczeństwo w inteligentnym domu, warto przestrzegać kilku ważnych zasad.

Po pierwsze, należy dbać o bezpieczeństwo sieci, na której opierają się systemy smart home. Należy regularnie aktualizować hasła, korzystać z zabezpieczeń typu WPA2 oraz unikać publicznych, niezabezpieczonych sieci. Niezależnie od tego, czy są to sieci Wi-Fi, czy jakiekolwiek inne zapewniające łączność urządzeń systemu smart home.

Kolejnym krokiem jest wybór urządzeń od renomowanych producentów i dostawców systemów smart home. Ważne jest, aby korzystać ze sprzętów, które są znane z wysokich standardów bezpieczeństwa i prywatności. Przed zakupem warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników i sprawdzić, czy producent regularnie udostępnia aktualizacje oprogramowania związane z zabezpieczeniami.

Czy systemy smart home mogą zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców inteligentnego domu?

Dzięki zaawansowanym funkcjom i integracji różnych systemów inteligentne domy oferują szereg rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa w domu, jak i jakimkolwiek innym budynku, w którym są zainstalowane.

Oczywiście, wiele funkcji smart home uzależnione jest od instalacji konkretnych urządzeń. Jeśli chodzi o ochronę osób i mienia, mogą to być urządzenia takie jak:

System alarmowy a smart home

System alarmowy jest jednym z kluczowych elementów zapewniających bezpieczeństwo w domu. W połączeniu z inteligentnymi systemami można uzyskać jeszcze większą ochronę.

Dzięki integracji systemu alarmowego z systemem smart home możliwe jest np. otrzymywanie powiadomień na smartfon w przypadku wykrycia ruchu w domu, próby włamania lub innych nieprawidłowości.

Dodatkowo, w przypadku systemów smart home, istnieje możliwość zdalnego włączania i wyłączania alarmu oraz monitorowanie statusu systemu z dowolnego miejsca.

Inteligentne systemy ochrony domu (budynku) - rodzaje

Inteligentne systemy ochrony domu (budynku) to takie, które działają w sposób automatyczny. Innymi słowy, są zaprogramowane do wykonywania określonych czynności, gdy wykryją konkretne zagrożenie. W inteligentnym domu możemy zamontować ich wiele. Poniżej prezentujemy te najpopularniejsze.

 • Systemy przeciwwłamaniowe (czujniki ruchu, czujniki otwarcia okien i drzwi)
 • Inteligentny monitoring domu (kamery wideo, urządzenia do rejestracji i systemy analizy obrazu)
 • Ochrona przed pożarem i zalaniem (czujniki dymu i czadu, czujniki zalania)
 • Wideodomofon (monitorowanie wizyjne przy drzwiach wejściowych lub furtce ogrodzenia)
 • Automatyczne włączniki świateł (sterowniki uruchamiające oświetlenie w celu symulowania obecności w domu)
 • Systemy kontroli dostępu (elektroniczne zamki w drzwiach, czytniki odcisku palca i skanery twarzy lub siatkówki, czytniki kart dostępowych)
 • Inteligentne napędy do bram wjazdowych (sterowniki i siłowniki umożliwiające automatyczne otwieranie i zamykanie bramy, pozwalające na kontrolę dostępu na teren obiektu)

Czy systemy smart home dają większe bezpieczeństwo niż sam system alarmowy?

Inteligentny dom, dzięki swoim zaawansowanym funkcjom i integracji różnych systemów, może dostarczać większe bezpieczeństwo w porównaniu do samego systemu alarmowego.

Dzięki systemom smart home można zdalnie kontrolować i monitorować wiele aspektów domu, co pozwala szybko reagować na potencjalne zagrożenia. Dodatkowo inteligentne systemy ochrony domu, takie jak kamery monitoringu czy czujniki ruchu, umożliwiają rejestrowanie zdarzeń i dostęp do tych informacji w czasie rzeczywistym, co może być pomocne w wykrywaniu i identyfikacji potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.

Jak wykorzystać potencjał systemu smart home do ochrony domu?

Systemy smart home pozwalają Ci na pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w Twoim domu. Aby chronić dom (czy jakikolwiek inny budynek, który z nich korzysta), warto zainstalować takie rozwiązania, które realnie zwiększają bezpieczeństwo. Osoby, które decydują się na dom inteligentny, powinny przede wszystkim przeanalizować, jakie zagrożenia mogą u nich wystąpić i zadbać o to, by zamontować w domu takie rozwiązania smart, które odpowiedzą na te zagrożenia.

Zagrożenie włamaniem

Odpowiedzią na włamanie są czujniki ruchu, otwartych drzwi i okien, ale także automatyczne włączniki świateł, które można z nimi zintegrować. Wykrycie ruchu w określonej strefie może aktywować światła, nawet gdy nie ma nikogo w domu, a taka symulacja obecności często odstrasza intruza.

Innym sposobem ochrony domu przed włamaniem są też rolety automatyczne, czy system inteligentnej analizy obrazu z kamer wideo, który po zidentyfikowaniu zagrożenia wysyła powiadomienia do właściciela, agencji ochrony, a nawet aktywuje alarm.

Jeszcze innym sposobem na to, aby nikt niepowołany nie mógł dostać się na teren naszego domu lub posesji są systemy kontroli dostępu. Wykorzystuje się do tego elektroniczne zamki sterowane na przykład przez wpisanie kodu pin lub czytnik odcisku palca. Nieautoryzowana próba otwarcia takiego zamka, czyli próba otwarcia przez osobę nieuprawnioną, może zostać zidentyfikowana przez system smart jako próba włamania, a wraz z tym system może natychmiast wykonać kilka czynności. Na przykład zamknąć rolety, włączyć alarm, powiadomić pracowników ochrony.

Zagrożenie pożarem lub zalaniem

Bezpieczeństwo w domu to także ochrona przed pożarem i zalaniem. Dzięki systemom smart można zyskać znacznie więcej niż tylko informację o wykryciu niebezpieczeństwa. Na przykład czujnik zalania można poprzez system smart połączyć z automatycznym zaworem hydraulicznym. Dzięki temu, w chwili wykrycia przez czujnik wody na powierzchni podłogi, system może automatycznie zamknąć dopływ wody.

Bezpieczeństwo w inteligentnym domu — podsumowanie

Bezpieczeństwo w inteligentnym domu jest kwestią niezwykle istotną. Dzięki odpowiednio skonfigurowanym i zarządzanym systemom smart home można znacząco zwiększyć ochronę swojego domu i rodziny. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i korzystaj z zalet, jakie niesie za sobą inteligentny dom. W Solid Security mamy rozwiązania służące do ochrony domu i innych obiektów, które mogą być zintegrowane z systemami smart. Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.

wyceń swój alarm
close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.