Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

Jak działa alarm włamaniowy - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Opublikowano: poniedziałek, 05, czerwiec 2023 10:48
alarm włamaniowy

Jak działa alarm włamaniowy - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak działa alarm włamaniowy i jak można go zainstalować? Bezpieczeństwo Twojego domu lub firmy jest jednym z najważniejszych aspektów Twojego życia, dlatego warto zainwestować w system alarmowy, który zapewni Ci spokój ducha. W tym artykule omówimy, jak działa alarm włamaniowy, jakie są jego różne typy, jakie są zalety zainstalowania alarmu włamaniowego i wiele innych cennych informacji.

Jak działa alarm włamaniowy?

Alarm włamaniowy to w zasadzie system alarmowy z funkcją detekcji włamania. Zadaniem alarmu włamaniowego jest wykrywanie obecności intruza w budynku lub obiekcie i wywołanie alarm. W rzeczywistości taki alarm to zestaw różnych urządzeń, które realizują to zadanie wspólnie. Zanim więc szczegółowo wyjaśnimy, jak działa alarm włamaniowy, opowiedzmy o jego elementach.

Z czego składa się system alarmowy antywłamaniowy?

W większości przypadków system alarmowy informujący o włamaniu składa się z czujek ruchu, czujek otwartych okien i drzwi, centrali alarmowej, sygnalizatorów dźwiękowych, dialerów i manipulatora. Kiedy czujniki wykryją ruch lub otwarcie drzwi lub okien, centrala alarmowa aktywuje alarm dźwiękowy, który informuje właścicieli domu, użytkowników obiektu lub służby ochrony o potencjalnym włamaniu. To proste, ale omówmy poszczególne elementy.

Czujki, czujniki, detektory

Niezależnie od tego, jakiej nazwy używamy, urządzenia, których zadaniem jest wykrywanie wszelkich nieprawidłowości, do jakich zostały zaprogramowane, to podstawowe elementy systemu alarmowego. To one służą do wykrywania obecności intruza w naszym domu, firmie, czy gdziekolwiek indziej. Gdy to zrobią, przekazują impuls do centrali alarmowej.

Wśród czujek służących detekcji włamania warto wymienić czujki ruchu (czujki podczerwieni PIR) oraz czujki wykrywające otwarcie drzwi lub okien (tzw. kontaktrony). Innymi czujnikami, mogącymi wskazywać próbę włamania są też czujki zbicia szyby.

Centrala alarmowa

Centrala alarmowa to serce całego systemu alarmowego. To ona odpowiada za przetwarzanie sygnałów z czujników i zarządza nim w sposób, w jaki została zaprogramowana. Podstawowym zadaniem centrali jest przekazanie impulsu do sygnalizatora i dialerów, ale w rozbudowanych systemach może też zarządzać domową automatyką.

Sygnalizatory dźwiękowe

Sygnalizator dźwiękowy, a częściej dźwiękowo optyczny, czy też akustyczno-optyczny to urządzenie, które emituje sygnał alarmowy po otrzymaniu wezwania od centrali. Jego zadaniem jest ostrzeżenie osób znajdujących się w pobliżu o tym, że doszło do niekontrolowanego wejścia do domu, firmy, magazynu, czy też na teren innego obiektu.

Dialery

Dialery, a o wiele częściej po prostu - moduły GSM to urządzenia, które wysyłają powiadomienia głosowe, wiadomości SMS lub wiadomości e-mail do uprawnionych użytkowników systemu alarmowego i agencji ochrony, która czuwa nad obiektem. Chociaż ich obecność w instalacji alarmowej nie jest niezbędna, to trudno sobie wyobrazić bez nich wykorzystanie pełnego potencjału alarmu włamaniowego.

Manipulatory

Manipulator to urządzenie, które pozwala nam w obiekcie, w którym zainstalowany jest system alarmowy, sterować nim. Najczęściej jest to klawiatura z wyświetlaczem LCD, ale nowoczesne systemy alarmowe wyposaża się także w panele dotykowe, które zastępują tradycyjne klawisze.

Jak uruchamiać i wyłączać alarm włamaniowy?

Należy powiedzieć, że alarm włamaniowy działa tylko w trybie czuwania. Bardzo często, czytając instrukcje tego typu urządzeń, można natknąć się na określenia "tryb czuwania" i "tryb spoczynku". Wyjaśnijmy zatem, że:

 • tryb czuwania - oznacza, że alarm jest aktywny (uzbrojony) i czujniki śledzą pole detekcji w poszukiwaniu nieprawidłowości;
 • tryb spoczynku - oznacza, że alarm jest nieaktywny (rozbrojony) i czujniki nie wykryją ewentualnego włamania.

W obiektach, w których zainstalowany jest alarm włamaniowy, alarm przełącza się w tryb czuwania, gdy obiekt przestaje być użytkowany przez ludzi i chcemy chronić go przed wtargnięciem osób niepożądanych. Gdy natomiast w obiekcie znajdują się ludzie, alarm przełącza się w tryb spoczynku. W praktyce wygląda to w ten sposób, że uruchamiamy go przy wyjściu z domu, opuszczając biuro, zamykając sklep, magazyn czy jakikolwiek inny obiekt. No dobrze, tylko jak to robimy?

Kiedy alarm jest rozbrojony, a kiedy uzbrojony?

Jak już wspomnieliśmy, do uruchamiania i wyłączania alarmu używamy manipulatorów, czyli klawiatury sterującej. Aby uzbroić lub rozbroić system alarmu należy zwykle wpisać czterocyfrowy specjalny kod. Jednak rozbrojenie lub uzbrojenie alarmu we współczesnych systemach może odbywać się także w inny sposób, na przykład poprzez aplikację mobilną na telefonie.

Jak zamontować i podłączyć alarm włamaniowy?

Wszystkie elementy zestawu alarmowego muszą być podłączone do zasilania i połączone pomiędzy sobą. Wymaga to często prowadzenia okablowania po całym budynku (choć nie zawsze). Zanim to jednak nastąpi, rozmieszczenie poszczególnych elementów powinno być dobrze przemyślane. Należy wziąć pod uwagę, w jakich pomieszczeniach konkretne czujki alarmowe sprawdzą się najlepiej, gdzie zamontować centralę, sygnalizator, czy wreszcie, w jakim miejscu umieścić klawiaturę sterującą. To ostatnie ma szczególne znaczenie, bo wpływa na obsługę systemu.

Wspomnieliśmy, że podczas włączania i wyłączania alarmu ten przechodzi w tryb czuwania lub spoczynku. Co jednak w chwili, gdy manipulator znajduje się w miejscu odległym od drzwi nawet kilka metrów? No właśnie. System powinien być tak skonfigurowany, aby użytkownik obiektu uprawniony do sterowania systemem alarmowym miał czas na wejście i wyjście z budynku.

Jak widać, nie tylko instalacja alarmu może być problematyczna, ale także jego konfiguracja. Aby mieć pewność, że wszystko działa, jak należy, dobrze jest powierzyć to fachowcom. Zwłaszcza że nie wszystkie urządzenia montuje się w ten sam sposób. Istnieją różne rodzaje alarmów.

Rodzaje alarmów włamaniowych

Istnieje kilka rodzajów alarmów włamaniowych, które rozróżniamy ze względu na sposób instalacji. Są to alarmy przewodowe, bezprzewodowe i hybrydowe.

Alarmy przewodowe

Alarmy przewodowe to systemy składające się z elementów, które łączy się ze sobą za pomocą kabli koncentrycznych oraz łączy się z zasilaniem za pomocą przewodów wykorzystywanych w instalacji elektrycznej. Oznacza to, że przed montażem urządzeń, należy dobrze zaplanować ich rozkład i rozmieścić w ścianach przewody potrzebne do ich działania. Chociaż wiąże się to często z koniecznością kucia ścian i remontem, połączenie za pomocą kabli jest skuteczne, niezawodne i odporne na zakłócenia sygnału, które mogą się zdarzyć w alarmach bezprzewodowych.

Alarmy bezprzewodowe

Alarmy bezprzewodowe działają na zasadzie transmisji sygnału radiowego między czujnikami a centralą alarmową. Oznacza to, że nie trzeba rozprowadzać kabli po całym obiekcie, by połączyć ze sobą konkretne urządzenia. Tego typu alarmy są łatwiejsze w montażu, co znacznie skraca ogólny czas instalacji systemu, a bardzo często pozwala także zaoszczędzić sporo pieniędzy. Niestety łączność radiowa jest podatna na zakłócenia sygnału. Dlatego to rozwiązanie nie wszędzie sprawdza się równie dobrze.

Alarmy hybrydowe

Alarmy hybrydowe łączą w sobie cechy alarmów przewodowych i bezprzewodowych. Są one bardziej niezawodne niż alarmy bezprzewodowe i łatwiejsze w instalacji niż alarmy przewodowe. Tego typu instalacje często wykonuje się w dużych obiektach przemysłowych, które posiadają stare systemy przewodowe, ale chcą zyskać ich większą funkcjonalność i podejmują decyzję o ich modernizacji.

Zastosowanie alarmów włamaniowych

Alarmy włamaniowe są stosowane do ochrony domów, firm i innych obiektów przed włamaniem i kradzieżą. Alarmy te wykrywają ruch lub inne niepożądane zdarzenia, takie jak rozbicie okna lub drzwi i powiadamiają właściciela o możliwym włamaniu. Dzięki alarmom włamaniowym możesz czuć się bezpieczniej w swoim domu lub miejscu pracy i mieć spokojną głowę, gdy jesteś z dala od swojego mienia.

Alarmy antywłamaniowe bardzo często spotykamy w:

 • sklepach i galeriach handlowych,
 • bankach i instytucjach finansowych,
 • biurach,
 • magazynach i halach przemysłowych,
 • punktach usługowych,
 • domach jednorodzinnych i mieszkaniach.

Dlaczego warto chronić obiekt od włamania?

Pytanie, dlaczego warto chronić obiekt (dom, firmę itd.) od włamania, to pytanie retoryczne. Włamywacze mają zwykle jeden cel - kradzież. Montując alarm włamaniowy, zyskujesz m.in.:

 • Bezpieczeństwo - Alarmy włamaniowe zapewniają poczucie bezpieczeństwa i ochrony Twojego domu lub firmy.
 • Spokój ducha - Posiadanie alarmu włamaniowego pozwala na spokojne życie i zmniejsza szansę na włamanie.
 • Oszczędność pieniędzy - Zainstalowanie alarmu włamaniowego może obniżyć koszty ubezpieczenia budynku.

Jak działa system alarmowy włamaniowy — podsumowanie

System alarmowy do domu, firmy, czy jakiegokolwiek innego obiektu podnosi poziom jego bezpieczeństwa. Wybierając alarm włamaniowy, możesz uniknąć strat materialnych i wielu zniszczeń, które towarzyszą wtargnięciu intruza. To, nad czym jednak warto się zastanowić przed inwestycją w takie rozwiązanie, jest sposób montażu.

Alarm włamaniowy przewodowy to pewne połączenie z centralą alarmową, ale najlepiej jest go instalować już podczas budowy domu, czy innego obiektu, podczas gdy alarm bezprzewodowy można zainstalować nawet w użytkowanym już budynku.

wyceń swój alarm
close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.