Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

System przeciwpożarowy w domu — z czego się składa?

Opublikowano: poniedziałek, 17, kwiecień 2023 14:41
System przeciwpożarowy

System przeciwpożarowy w domu — z czego się składa?

Bezpieczeństwo w domu to sprawa priorytetowa dla każdej rodziny. Jednym z najważniejszych aspektów bezpieczeństwa jest ochrona przed pożarami. W tym celu warto zainwestować w odpowiedni system przeciwpożarowy, który może zapobiec tragedii i zminimalizować szkody, jeśli do niej dojdzie. System taki składa się z kilku elementów, które warto poznać i wdrożyć, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa, chronić siebie, swoich bliskich i swój dobytek. W tym artykule podpowiemy Ci, jak powinna wyglądać ochrona przeciwpożarowa w Twoim domu.

System przeciwpożarowy — czym jest?

System przeciwpożarowy to zestaw urządzeń służących do detekcji i sygnalizacji o zagrożeniach pożarowych, jakie pojawiają się w domu. Podstawowy system przeciwpożarowy dla domu składa się z centrali alarmowej, sygnalizatora i czujników dymu. Jednak liczba i rodzaj konkretnych elementów zależy od indywidualnych preferencji użytkownika i warunków technicznych w budynku.

Elementy systemu przeciwpożarowego w domu

Podstawowe urządzenia, jakie powinny znaleźć się w systemie przeciwpożarowym, to:

 • centrala alarmowa, która przyjmuje sygnały z czujników i przekazuje je do sygnalizatora;
 • sygnalizator alarmowy, który emituje sygnał dźwiękowy lub dźwiękowy i optyczny, o wykrytym zagrożeniu;
 • czujnik dymu, który przesyła impuls do centrali w chwili wykrycia dymu w pomieszczeniu.

Efektywny system przeciwpożarowy to taki, który jest w stanie wykryć zagrożenie wybuchu ognia jeszcze zanim ten faktycznie się pojawi, dlatego warto zainstalować takie elementy, jak:

 • czujnik gazu, który wykrywa wysokie stężenie gazu ziemnego w pomieszczeniu;
 • czujnik tlenku węgla, który odpowiada za wykrycie czadu w pomieszczeniu;
 • czujniki termiczne, które warto zainstalować w kotłowni, by poinformowały nas o zbyt wysokiej temperaturze pieca;
 • czujnik zalania, służący do wykrycia wody, która mogłaby spowodować zwarcie w instalacji elektrycznej;
 • moduł GSM, dzięki któremu centrala może wysłać powiadomienie o zagrożeniu na telefony użytkowników systemu.

Jak widać, istnieją różne urządzenia, które odpowiadają za detekcję potencjalnych zagrożeń pożarowych i informowanie o nim. Czujniki dymu i gazu powinny znaleźć się w każdym domu, w którym wykorzystuje się do ogrzewania kocioł grzewczy. Podobnie zresztą jak czujnik tlenku węgla, który jest niewidoczny i niewyczuwalny, za to szczególnie groźny.

Należy dodać, że zarówno czujnik gazu, jak i tlenku węgla, analizują ich stężenie w pomieszczeniu i ostrzegają użytkowników, gdy tylko te przekroczy dopuszczalną normę, dzięki czemu można zapobiec wybuchowi ognia, podczas gdy czujnik dymu aktywuje alarm, gdy ten już się pojawi.

System przeciwpożarowy zintegrowany z alarmem

Warto wiedzieć, że nie ma potrzeby instalowania odrębnego systemu przeciwpożarowego, gdy masz już w domu system alarmowy, służący ochronie przed włamaniem, napadem i kradzieżą. Elementy systemu pożarowego mogą zostać zintegrowane z instalacja alarmową w domu. Jeśli więc jesteś jej użytkownikiem, wystarczy zadbać o czujniki służące wykrywaniu dymu i gazu.

Zadania domowego systemu przeciwpożarowego

Głównym zadaniem systemu przeciwpożarowego w domu jest ochrona osób i mienia. Instalując urządzenia przeciwpożarowe, chronisz osoby przebywające w domu przed skutkami pożaru, które mogą być tragiczne. Wyposażając w dom w urządzenia alarmowe, pozwalasz sobie i swoim bliskim na szybką reakcję w przypadku wystąpienia sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu.

Przeciwpożarowy system alarmowy pozwala podjąć natychmiastowe działania ratownicze, w tym szybką ewakuację i gaśnicze, jednocześnie alarmując sąsiadów, którzy mogą w tym czasie wezwać straż pożarną.

Czy dom musi być wyposażony w system przeciwpożarowy?

Aktualne przepisy prawa nie nakładają na właścicieli domów jednorodzinnych obowiązku instalacji zabezpieczeń przeciwpożarowych, co nie oznacza, że nie warto zadbać o nie samemu. Każdy właściciel i użytkownik domu może zainwestować w zabezpieczenia, które ochroną go przed rozprzestrzenianiem się pożaru i pozwolą ograniczyć skutki ewentualnego wybuchu.

Konsekwencje wybuchu ognia w domu jednorodzinnym mogą być tragiczne. Począwszy od strat materialnych po utratę zdrowia lub życia domowników. Dlatego warto mieć w domu system alarmowy, który ostrzeże nas o pojawiającym się zagrożeniu i pozwoli zapobiec jemu rozprzestrzenianiu się.

Jakie zabezpieczenia przeciwpożarowe domu stosować?

Wyposażając dom w instalację przeciwpożarową, można uniknąć wielu tragicznych skutków, jakie niesie ze sobą ogień. Czujniki dymu poinformują nas o sytuacji wystąpienia pożaru. Czujniki gazu i tlenku węgla, a nawet zalania, pozwolą zapobiec wybuchowi ognia. Co za tym idzie, wszystkie te elementy, jeśli tylko znajdą się na wyposażeniu domu, pomogą ochronić zdrowie i życie jego mieszkańców.

Inwestując w nowoczesne systemy alarmowe, w tym urządzenia przeciwpożarowe możemy czuć się bezpiecznie. Dzięki temu, że system jest w stanie natychmiastowo zaalarmować mieszkańców domu o zagrożeniu pożarem, ci mogą bezpiecznie opuścić dom lub podjąć działania gaśnicze, ale w tym momencie dochodzi do jeszcze jednej ważnej kwestii — wyposażenia domu w sprzęt gaśniczy.

Gaśnica w każdym domu

Choć nie ma takiego obowiązku prawnego, to warto mieć w domu gaśnicę. Jeżeli w Twoim domu jest kotłownia gazowa, warto umieścić w niej gaśnicę typu C, przeznaczoną do gaszenia płonącego gazu. Do gaszenia płonących cieczy i materiałów topliwych posłuży gaśnica typu B, którą warto umieścić w garażu. Z kolei w pobliżu kominku lub kotłowni węglowej dobrze jest postawić gaśnicę typu A, która pomoże opanować rozprzestrzenianie się płomieni powstałych w wyniku spalania materiałów stałych.

Drzwi przeciwpożarowe

O ile system przeciwpożarowy jest bardzo pomocny w chwili wystąpienia zagrożenia, o tyle nie można zapomnieć o innych zabezpieczeniach, które pomogą zapobiegać rozprzestrzenianiu się ognia. Jednym z nich są drzwi prowadzące do kotłowni. To właśnie to pomieszczenie jest najbardziej narażone na wybuch ognia. Należy je zamontować w przejściu z kotłowni do garażu lub części mieszkalnej.

Drzwi przeciwpożarowe tłumią powstały ogień, a do tego zapobiegają rozprzestrzenianiu się dymu. Wybierając takie drzwi, warto zwrócić, że minimalna odporność na ogień, powinna zawierać się w klasie EI 30, co w praktyce oznacza, że takie drzwi mogą wytrzymać aż 30 minut nim płomienie zaczną je trawić. To sporo czasu na przeprowadzenie ewakuacji z budynku i przyjazd straży pożarnej.

Zabezpieczenia domu. Ochrona przeciwpożarowa budynku

Wspomnieliśmy już o systemie przeciwpożarowym, który informuje nas o wykryciu pożaru, pozwala na ewakuację, wezwanie pomocy lub ugaszenie pożaru na wczesnym etapie. Powiedzieliśmy też, że warto wyposażyć dom w gaśnice i drzwi pożarowe, ale jest o wiele więcej elementów, na które należy zwrócić uwagę, aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa i ochronę przed ogniem. Co możesz jeszcze zrobić?

 • Warto wyeliminować wszelkie czynniki, które mogą prowadzić do pojawienia się ognia.
 • Jeśli masz w dom wentylację mechaniczną, zadbaj o jej regularne przeglądy. Sprawny system wentylacyjny pozwala odprowadzać gaz i dym na zewnątrz.
 • Jeśli ogrzewasz dom lub wodę piecem, zadbaj o to, aby w kotłowni nie przechowywać materiałów łatwopalnych.
 • Jeśli masz w domu kocioł gazowy, sprawdzaj regularnie dopływ gazu.

Instalacja systemu przeciwpożarowego w domu jednorodzinnym

Instalacja systemu do ochrony przed ogniem wymaga doświadczenia. Oczywiście możesz iść do marketu i kupić czujkę czadu czy dymu, ale ich działanie ogranicza się do miejsca instalacji. Lepiej jest zainstalować kompleksowy system, który pozwoli na wczesne wykrywanie zagrożeń pożarowych i powiadamianie nawet wtedy, gdy jesteś poza domem. Montaż warto powierzyć fachowcom, którzy zadbają o jego sprawne działanie.

Ochrona przeciwpożarowa domu

Jak widzisz, ochrona przeciwpożarowa w domu nie ogranicza się jedynie do montażu czujników dymu. Dla bezpieczeństwa osób przebywających w domu na co dzień, a także dla ochrony swoich dóbr materialnych, warto postawić także na dodatkowe elementy, takie jak czujnik gazu, tlenku węgla i zalania. Ponadto zadbaj o sprzęt do gaszenia pożaru i szczelne drzwi do kotłowni. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci chronić swój dom przed pożarem.

wyceń swój alarm
close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.