Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

Jak złodzieje oznaczają domy?

Opublikowano: poniedziałek, 10, kwiecień 2023 08:18
złodzieje oznaczają domy

Jak złodzieje oznaczają domy?

Kradzieże to niestety powszechny problem, z którym wielu z nas ma do czynienia i jak pokazujemy Wam w różnych artykułach na naszym blogu, jest jednym z najpowszechniejszych przestępstw w naszym kraju. Niektórzy złodzieje, aby ułatwić sobie zadanie, oznaczają domy, do których chcą się włamać na chwilę przed lub na długo przed tym, zanim dokonają włamania. W tym artykule omówimy, jakie metody oznaczania domów stosują złodzieje, dzięki czemu będziesz wiedzieć, kiedy powinieneś zachować ostrożność i jak możesz się przed nimi zabezpieczyć.

Jak działają włamywacze?

Jak podają policyjne statystyki, co drugie przestępstwo w 2022 roku w Polsce dotyczy kradzieży. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że liczba kradzieży w 2022 roku sięgnęła poziomu 124 tysięcy zdarzeń, co jest liczbą aż o 12 tysięcy większą niż w roku 2021. Większość kradzieży dotyczy głównie dużych miast. Jest to wyraźny znak dla wszystkich osób, które dbają o swoje mienie i bliskich, aby zabezpieczać swoje domy przed kradzieżą.

Tymczasem, złodzieje są coraz sprytniejsi i dobrze przygotowują się do włamań. Zanim przejdą do czynów, obserwują osiedla mieszkaniowe i wybierają domy i lokale, które według nich warto okraść. Innymi słowy, większość tych przestępców nie działa spontanicznie, a dobrze przygotowuje się do skoku.

Jak złodzieje przygotowują się do włamania?

Zanim dojdzie do kradzieży, złodzieje przygotowują się do niej, używając różnych metod, a często działając według określonego schematu. W pierwszym etapie rozpoznają teren i często udając elektryków, budowlańców czy listonoszy wchodzą na teren osiedli, do bloku, a nawet do mieszkania i przeprowadzają zwiad. Analizują poziom zabezpieczeń, a także wartość przedmiotów, które mogliby skraść. Taki schemat nie jest niczym nowym i być może kojarzysz go z popularnego filmu "Kevin sam w domu".

Po etapie rozeznania, złodzieje przechodzą do fazy obserwacji. Przez kilka dni, czasem dłużej, obserwują aktywność wokół domu, który chcą okraść, sprawdzają nawyki mieszkańców i dostępność do posesji, czy lokalu.

Należy zaznaczyć, że chociaż łatwość dokonania kradzieży w domu jednorodzinnym, a w mieszkaniu w bloku jest inna, to schemat ich działania jest bardzo podobny. Z reguły, różnią się jedynie metody oznaczania domów i mieszkań, do których chcą się włamać. Złodzieje działają zwykle w grupach lub parach. Osoby, które prowadzą rozeznanie, nie zajmują się kradzieżą, ale przekazują informacje o oznaczeniach swoim wspólnikom, którzy następnie udają się w wybraną przez nich lokalizację, rozszyfrowują te oznaczenia i dokonują włamań. Jak rozpoznać, że dom lub mieszkanie zostało przez nich oznaczone?

Jak złodzieje oznaczają mieszkania? Znaki złodziei przy drzwiach

Taśma na zamku od drzwi lub w okolicach drzwi to jedna z metod, którą wykorzystują złodzieje. Najczęściej jest ona znakiem dla wspólnika złodzieja, że w mieszkaniu nikogo nie ma i łatwo je okraść, ale różne znaczenie mogą mieć też jej różne kolory. Bez względu na to jednak, jeśli zauważysz ja przy drzwiach swojego mieszkania, oznacza to, że prawdopodobnie jest ono na celowniku złodziei.

Niektórzy włamywacze zamiast taśmy używają monet lub cukierków porozrzucanych na wycieraczce. Wybierają akurat te przedmioty, ponieważ zwykle nie wzbudzają one podejrzeń. Nawet najbardziej czujny sąsiad może uznać, że po prostu wypadły one komuś z kieszeni. Tymczasem mogą się one okazać elementem systemu znaków, jakimi posługują się włamywacze.

Złodzieje używają także ulotek. Ulotka na wycieraczce, podobnie jak cukierek czy moneta może być znakiem, że złodziej planuje włamanie do mieszkania. To kolejny element, który pozwala Ci przewidzieć i uchronić przed kradzieżą Twoje mieszkanie.

Jak złodzieje oznaczają domy?

O ile ogrodzenie znacznie ogranicza dostęp złodziejowi do domu, o tyle nie daje 100% gwarancji na ochronę przed nim. Często może je po prostu przeskoczyć, dokonać włamania i rabunku, przerzucić przez nie łup i zbiec z miejsca zdarzenia. Jednak taka kradzież nie odbywa się spontanicznie. Zwykle jest zaplanowana.

Jednym z najpopularniejszych sposobów oznaczania domów przez złodziei jest pozostawianie na drzwiach lub oknach kawałka taśmy klejącej. Taśma może być różnego koloru, w zależności od tego, jakie znaczenie ma dla złodzieja. Czasami taśma jest pozostawiona po to, aby złodziej mógł zobaczyć, czy drzwi lub okno były otwarte, lub zamknięte. Jeśli zauważysz taśmę na drzwiach, to może również oznaczać, że dom jest łatwy do włamania.

Inną metodą oznaczania domów jest umieszczanie na nich lub obok nich znaków graficznych i symboli, które są znane tylko złodziejom. Na przykład, jeśli na twoim domu pojawi się narysowane koło, może to oznaczać, że do Twojego domu łatwo się włamać. Inne symbole mogą oznaczać, że dom jest pusty lub bogaty w wartościowe przedmioty, ale o tym, jak rozszyfrować kod złodziei, opowiemy za chwilę.

Złodzieje mogą także pozostawiać na podwórku, w ogrodzie lub na poboczu drogi różne przedmioty, takie jak butelki, puszki lub worki na śmieci. Zwykle, gdy zostawiają takie przedmioty, to oznacza, że dom jest pusty lub że w nim nie ma nic wartościowego, ale jeśli zauważysz takie przedmioty w pobliżu swojego ogrodzenia, powinno to uruchomić w Tobie zwiększoną czujność.

Jak rozszyfrować kod złodziei? System znaków

Jak już wspomnieliśmy, niektórzy włamywacze pracują ze wspólnikami i jedni drugim pozostawiają zaszyfrowane wiadomości. Tylko złodziej wie, co mogą one oznaczać, aczkolwiek policjantom i specjalistom z branży ochrony, udało się rozszyfrować niektóre z nich. Gdy je zauważysz, natychmiast zaalarmuj sąsiadów, administracje osiedla, a nawet policję, aby zwrócili uwagę na okolicę.

Złodzieje, którzy używają dosyć starego systemu znaków, muszą się liczyć z tym, że ich rozszyfrujesz. Do takich znaków należą namalowane kredą lub wyklejone taśmą:

  • Rysunki w kształcie diamentu, co oznacza, że budynek jest niezamieszkany;
  • Trójkąty, które mówią o tym, że w lokalu mieszka samotna kobieta;
  • Krzyże, najczęściej informują wspólnika, że istnieje plan włamania;
  • Zygzak przed ogrodzeniem - przestrzega przed psem na posesji;
  • Grecka litera alfa informuje, że domu zainstalowany jest alarm;
  • Przekreślone koło, informuje wspólników, że w domu nie ma nic wartego wyniesienia.

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Wiesz już, jak złodzieje oznaczają mieszkania i domy przed dokonaniem włamania. Wiesz też, że większość kradzieży jest dobrze zaplanowana. Złodzieje sprawdzają dostępność do lokalu, kosztowności, jakie mogą w nim ukraść, a następnie analizują i oznaczają mieszkania lub domy, które chcą okraść.

Aby uchronić się przed kradzieżą, warto zwrócić uwagę na znaki i podejrzane zachowanie w okolicy swojego domu. Szczególną uwagę skieruj na przedmioty pojawiające się na wycieraczce lub drzwiach, jeśli nie swoich to sąsiada, który wyjechał na dłużej, bo tak czy inaczej, jest to sygnał dla Ciebie, że w okolicy mogą kręcić się przestępcy.

Warto także zainwestować w zabezpieczenia, takie jak systemy alarmowe, kamery monitoringu, a także solidne zamki i drzwi antywłamaniowe. Ponadto zawsze należy zachować ostrożność i nie publikować zbyt wielu informacji o swoim domu na mediach społecznościowych. Dobrze jest też poinformować sąsiadów o podejrzanych osobach w okolicy, aby aktywować ich czujność.

Oznaczenia w pobliżu domu, jakie zostawiają złodzieje przed kradzieżą

Podsumowując, złodzieje stosują różne metody oznaczania domów przed kradzieżą. Jednak zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń i zachowanie ostrożności pozwala nam zminimalizować ryzyko włamania i strat. Pamiętajmy, że w przypadku podejrzeń o podejrzane zachowanie w okolicy naszego domu, warto powiadomić odpowiednie służby, aby zminimalizować ryzyko kradzieży.

wyceń swój alarm
close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.