Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

Kradzież w sklepie — jak się zabezpieczyć?

Opublikowano: poniedziałek, 03, kwiecień 2023 11:53
Kradzież w sklepie

Kradzież w sklepie — jak się zabezpieczyć?

Kradzież w sklepie to jedno z tych zdarzeń, które w ostatnim czasie zyskują na popularności. Niestety ze szkodą dla właścicieli biznesów. Czy warto się na nie narażać? Zdecydowanie nie. W tym artykule podpowiemy Ci, jak skutecznie zabezpieczyć sklep przed kradzieżą, przedstawimy różne metody zabezpieczeń i wskażemy kilka rozwiązań, które pomogą chronić Twój biznes.

Jak często w Polsce zdarzają się kradzieże w sklepie?

Zgodnie z danymi Komendy Głównej Policji, w pierwszym półroczu 2022 roku liczba kradzieży w polskich sklepach wyniosła ponad 17 tys. W porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku był to wzrost o niemal 28%.

Najwięcej przypadków kradzieży tego typu odnotowano wówczas we Wrocławiu (pow. 3 tys.), w Warszawie (pow. 2.3 tys.). Najmniej przypadków kradzieży w sklepach odnotowano natomiast w Opolu, Kielcach i Rzeszowie. Wszędzie tam liczba kradzieży w pierwszej połowie 2022 wyniosła nieco ponad 250 zdarzeń.
28% wzrost kradzieży w I połowie 2022 względem I połowy 2021 to wyraźny sygnał, że zjawisko kradzieży w sklepach zyskuje na popularności. Sprzyjać temu może wysoka inflacja i brak dostępności niektórych towarów, będący efektem pandemii Covid 19. Choć oczywiście przyczyn należy szukać rozpatrując każdy przypadek indywidualnie.

Obserwując statystyki kradzieży w sklepach, każdy właściciel i menedżer sklepu powinien zastanowić się, jak zapobiegać takim występkom i chronić przed nimi swój biznes. W dalszej części artykułu postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czy kradzież w sklepie to przestępstwo, czy wykroczenie?

Kradzież w sklepie, czyli kradzież towaru, kwalifikowana jest przez Kodeks Wykroczeń (K.w.) i Kodeks Karny (K.k.) jako kradzież rzeczy ruchomej. Dlaczego więc to zdarzenie rozpatrywane jest w dwóch różnych zbiorach przepisów prawnych? Wszystko za sprawą wartości skradzionego przedmiotu.

W chwili pisania tego artykułu, przepisy polskiego prawa kwalifikują:

  • kradzież rzeczy o wartości do 500 zł jako wykroczenie (art. 119 K.w.);
  • kradzież rzeczy o wartości pow. 500 zł jako przestępstwo (art. 278 K.k.).

Chcemy jednak zaznaczyć, że trwają prace legislacyjne nad zmianą tej kwoty.

Jakie znaczenie dla właściciela sklepu ma kwalifikacja takiego czynu względem wykroczenia lub przestępstwa? Otóż o ile dla samego właściciela sklepu kradzież jest kradzieżą, o tyle dla przestępcy, który dopuszcza się tego czynu, odpowiedzialność znacznie się różni. Co grozi mu za taki występek?

Co grozi sprawcy za kradzież w sklepie?

Osoba, która dopuszcza się kradzieży, podlega określonej karze, ale rodzaj tej kary, uzależniony jest od kwalifikacji czynu, jakiego się dopuścił. Innymi słowy, przestępca odpowiada inaczej za kradzież kwalifikowaną jako wykroczenie, a inaczej jako kradzież będącą przestępstwem.

Sprawca kradzieży będącej wykroczeniem (obecnie przedmiotów, których wartość nie przekracza 500 zł) podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, albo grzywną. Jeśli z kolei sprawca dopuszcza się kradzieży będącej przestępstwem (obecnie przedmiotów o wartości pow. 500 zł), to podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Należy dodać, że samo podżeganie do popełnienia czynu zabronionego także podlega pod Kodeks Wykroczeń, a sprawca czynu, który namawia drugą osobę do kradzieży, podlega odpowiedzialności, za którą sąd może ukarać go w postępowaniu.

Kradzież w sklepie

Kradzież to dla właściciela sklepu utrata części majątku, ale też utrata możliwości osiągnięcia zysku z produktów, które mogłyby zostać sprzedane. Co więcej, kradzieży często towarzyszą zniszczenia związane z włamaniem, rozbojem lub celowym zniszczeniem mienia. To dodatkowe obciążenie finansowe i straty dla przedsiębiorcy, ale to nie wszystko.

Chociaż najczęściej kradzież dokonywana jest w ukryciu w ciągu dnia, gdy złodzieje wykorzystują różne sposoby na wyniesienie towaru ze sklepu, to zdarzają się także przypadki kradzieży w nocy, po zamknięciu sklepu, gdy na jego terenie nikogo nie ma, a także wtedy, gdy w sklepie obecny jest jedynie sprzedawca. Zuchwali przestępcy, zdeterminowani do osiągnięcia swojego celu, mogą oprócz kradzieży wyrządzić krzywdę osobom, które staną im na drodze. Myśląc więc o zabezpieczeniach antykradzieżowych w sklepie, należy mieć nie tylko swój interes i ochronę majątku, ale też bezpieczeństwo swoich i klientów. Jak chronić się przed takimi zdarzeniami?

Jak się zabezpieczyć przed kradzieżą w sklepie?

Istnieją różne metody zabezpieczenia przed kradzieżą w sklepie. Wiele zależy od branży, czyli towarów, które sprzedajemy, jak i lokalizacji sklepu. Inaczej będzie wyglądać ochrona w sklepie znajdującym się na terenie galerii handlowej, a inaczej sklepu znajdującego się w wolnostojącym budynku. Podobnie jak inaczej będzie wyglądać zabezpieczenie odzieży i sprzętu elektronicznego przed kradzieżą, a inaczej żywności. Jakie zabezpieczenia zatem stosować?

Metody zabezpieczeń przed kradzieżą w sklepie

Metody zabezpieczeń przed kradzieżą w sklepach powinny być dostosowane do rodzaju sprzedawanych produktów i lokalizacji sklepu. W przypadku sklepów odzieżowych najczęściej używa się systemów antykradzieżowych i zabezpieczeń produktów np. tzw. klipsów, w przypadku elektroniki pasków magnetycznych, a co zrobić z pozostałymi?

Przykładowe metody zabezpieczeń antykradzieżowych w sklepach:

  • elektroniczne zabezpieczenia produktów, w tym bramki wejściowe, klipsy i etykiety magnetyczne;
  • monitoring wizyjny, w tym kamery śledzące aktywność w sklepie, na zapleczu i w magazynie;
  • system kontroli dostępu, w tym zamki elektroniczne to pomieszczeń strategicznych;
  • system SSWiN, w tym alarm włamaniowy;
  • ochrona fizyczna.

Elektroniczne zabezpieczenia produktów

Elektroniczne zabezpieczenia produktów są jednymi z najpopularniejszych zabezpieczeń antykradzieżowych, używanych przez sklepy, zwłaszcza przez sklepy odzieżowe i markety z elektroniką. W tym celu montuje się przy wejściach bramki, a na produktach przyczepia się klipsy, paski magnetyczne lub etykiety elektroniczne. Złodziej, przechodząc przez bramki z towarem, który próbuje ukraść, aktywuje alarm i na pewno zwróci na siebie uwagę.

Monitoring wizyjny jako zabezpieczenie przed kradzieżą

Innym popularnym zabezpieczeniem antykradzieżowym sklepu, który ma wiele innych zalet, są kamery do monitoringu. Dzięki nim można prowadzić obserwację różnych aktywności w sklepie w czasie rzeczywistym, co pozwala szybko wykryć próbę kradzieży. Ponadto monitoring wizyjny pozwala na archiwizację obrazu, dzięki czemu można zidentyfikować sprawców ewentualnej kradzieży, której nie uda się zapobiec. Kamery do monitoringu sprawdzają się wszędzie, niezależnie od branży.

System kontroli dostępu, jako ochrona przed kradzieżą w sklepie

Jeszcze jednym, skutecznym zabezpieczeniem antykradzieżowym w sklepie jest system kontroli dostępu. To szczególnie przydatne rozwiązanie wtedy, gdy Twój sklep połączony jest z magazynem lub pomieszczeniem socjalnym, w którym znajdują się komputery, dokumenty lub sejf. System kontroli dostępu to tak naprawdę elektroniczne zamki w drzwiach, które można otworzyć po wpisaniu kodu lub z użyciem karty dostępowej, co znacznie ogranicza dostęp do konkretnych pomieszczeń osobom niepowołanym.

System SSWiN do ochrony przed kradzieżą

System SSWiN to System Sygnalizacji Włamania i Napadu, powszechnie zwany alarmem. Składa się on z urządzeń służących do detekcji, takich jak czujniki ruchu, czujniki zbicia szyby, otwartych drzwi i okien oraz urządzeń sygnalizacyjnych. Jego działanie uzależnione jest od rodzaju i liczby elementów zamontowanych w danym miejscu, ale do najważniejszych funkcji należy emisja sygnału alarmowego i przekazywanie informacji o zdarzeniu do firmy ochroniarskiej oraz właściciela sklepu. Więcej o nim dowiesz się tutaj: systemy alarmowe.

Ochrona fizyczna w sklepie

Zatrudnienie pracowników ochrony fizycznej jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania kradzieżom. Często sam widok pracownika ochrony w sklepie sprawia, że złodziej porzuca próbę kradzieży. Ponadto przeszkoleni pracownicy są w stanie szybko wykryć potencjalną próbę kradzieży i przekazać złodzieja policji. Możesz zatrudnić takiego pracownika we własnym zakresie, ale lepszym pomysłem jest podpisanie umowy z firmą oferującą usługi ochrony, taką jak Solid Security. Firma z przeszło 30-letnim doświadczeniem w ochronie fizycznej osób i mienia szkoli swoich pracowników z technik rozpoznawania i zapobiegania kradzieżom. Ochrona stacjonarna prowadzona z ich udziałem gwarantuje dużą skuteczność.

Jakich zabezpieczeń przed kradzieżą w sklepie używać?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jakich zabezpieczeń przed kradzieżą w sklepie warto używać. Wszystko zależy od lokalizacji sklepu, branży, w której działasz i innych czynników. Jednak zawsze warto używać więcej niż jednej metody. Dobrze jest łączyć monitoring z ochroną stacjonarną. Pracownik ochrony wyposażony w narzędzie do obserwacji sklepu może szybko zlokalizować podejrzane aktywności i zapobiegać przestępstwo i wykroczeniom.

Jeśli chcesz efektywnie przeciwdziałać kradzieżom w swoim sklepie, skontaktuj się z nami.

wyceń swój alarm
close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.