
Włamania, napady i kradzieże są coraz bardziej powszechne, a w dużej mierze doświadczają ich właściciele domów jednorodzinnych. Nigdy nie wiesz, kiedy to Twój dom znajdzie się na celowniku włamywaczy i kiedy to Ty padniesz ofiarą rabusiów. Dlatego warto zamontować alarm, który skutecznie przestraszy intruza i pozwoli Ci czuć się bardziej bezpiecznie. Chociaż to nie jedyny powód. Jakie są inne? Jak działa system alarmowy?
Gdy mówimy o alarmie domowym, to najczęściej mamy na myśli alarm włamaniowy. Choć tak naprawdę alarm do domu może wykrywać i sygnalizować różne zagrożenia, a to jakie, zależy od urządzeń, które zdecydujesz się zamontować i podłączyć. Jednak mówiąc ogólnie, zadaniem alarmu domowego jest wczesne wykrywanie niebezpiecznych sytuacji i powiadamianie o tym domowników.
Każdy system alarmowy składa się z różnych urządzeń, z których wszystkie podłączone są do jednego najważniejszego — centrali alarmowej. To ona jest sercem każdego systemu. Jeśli zatem myślisz o alarmie włamaniowym, podłączysz do niej czujniki ruchu, które mogą działać na podczerwień (czujki ruchu PIR) i uruchomić sygnalizację zawsze wtedy, gdy intruz zdecyduje się wtargnąć do Twojego domu. Podobną reakcję wywołują inne detektory, na przykład czujka otwartych drzwi lub okien (wibracyjna lub magnetyczna — kontaktron).
Połączenie pomiędzy wszystkimi elementami systemu możesz uzyskać bezprzewodowo lub z udziałem przewodów, z kolei sterowanie systemem za pomocą manipulatorów (klawiatur lub dotykowych paneli sterujących). Dzięki manipulatorom możesz sterować działaniem systemu, czy uzbroić lub rozbroić alarm.
Ponadto każdy kompletny system alarmowy wyposażony jest także w sygnalizator dźwiękowy i/lub świetlny, który uruchamia się w momencie wykrycia zagrożenia. Przyjęło się powszechnie, że o uruchomieniu alarmu mówimy wówczas, gdy usłyszymy taki sygnał, jednak należy pamiętać, że do jego uruchomienia dochodzi w chwili, gdy detektor przekaże informację o włamaniu do centrali.
W nowoczesnych systemach alarmowych montuje się także moduły GSM, które przekazują informację o wykrytym zagrożeniu do centrum monitorowania alarmów w firmie ochroniarskiej, z której usług korzystasz i do innych użytkowników, którzy mają skonfigurowane otrzymywanie takich powiadomień.
Wiesz już, jak wygląda zestaw alarmowy, dzięki któremu możesz skutecznie być informowanym o włamaniu w Twoim domu, ale w zasadzie, czy warto go montować? A jeśli tak, to dlaczego?
Montaż alarmu w domu jednorodzinnym zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Bardzo często samo uruchomienie się sygnału dźwiękowego skutecznie odstrasza włamywacza i powstrzymuje go przed dalszymi działaniami, a co więcej, dzięki monitoringowi alarmów przez agencję ochrony, z której usług korzystasz, możesz liczyć na wsparcie w sytuacji zagrażającej utracie Twojego mienia lub zdrowia Twojego i bliskich Ci osób. Musisz wiedzieć, że według policyjnych statystyk tylko w 2019 roku złodzieje dokonali ponad 70 tysięcy włamań. Dlatego decyzję o instalacji alarmu w domu powinieneś podjąć bez zawahania się, jeśli tylko zależy Ci na jego bezpieczeństwie.
Chociaż mówiąc o alarmie domowym najczęściej mamy na myśli właśnie alarm antywłamaniowy, to warto zdecydować się na montaż różnych urządzeń, które integrując z jedną centralą alarmową, pozwalają śledzić znacznie większą liczbę zagrożeń. Każdy dom warto wyposażyć w:
Łącząc wszystkie urządzenia wchodzące w skład całego systemu alarmowego, Twój dom jednorodzinny otrzyma skuteczną ochronę nie tylko na wypadek włamania, ale także w wielu innych niebezpiecznych sytuacjach.
Jak wykonać montaż alarmu w domu jednorodzinnym? Do wykonania instalacji alarmowej należy wziąć pod uwagę etap budowy domu, możliwości zasilania i miejsca montażu poszczególnych urządzeń. Trzeba przeanalizować rozmieszczenie wszystkich elementów alarmu, zwłaszcza w kontekście ich montażu w okolicach okien i drzwi. Ponadto należy umieścić centralę alarmową wewnątrz domu i połączyć wszystkie urządzenia ze sobą.
Połączenie pojedynczych elementów można wykonać za pomocą przewodów lub bezprzewodowo. Chociaż przewody zapewniają zawsze dobre połączenie z centralą, to ich rozmieszczenie wymaga kucia ścian, chyba że montaż odbywa się na wczesnym etapie budowy i na ścianach domu nie położono jeszcze tynków. Połączenie bezprzewodowe jest bardziej komfortowe, a poszczególne elementy można swobodnie przemieszczać, ale ponieważ łączą się ze sobą radiowo, mogą występować zakłócenia w ich działaniu. Dlatego zawsze warto rozważyć wszystkie za i przeciw.
Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie Twojego domu, a, ściśle
mówiąc, Twoim i Twoich bliskich, a także ochronie swojego mienia,
warto zdecydować się na instalację alarmu. Zawsze, gdy zdecydujesz
się opuścić dom, wyjechać do pracy, na urlop czy gdziekolwiek
indziej, mając w domu alarm, możesz czuć się pewniej i być bardziej
spokojny. Wiesz bowiem, że gdy tylko stanie się coś niepokojącego,
dowiesz się o tym i będziesz mógł odpowiednio zareagować, podobnie
jak agencja ochrony,
która go monitoruje. Jeśli zatem chcesz zainstalować alarm w swoim
domu, skontaktuj się
z nami, a przedstawimy Ci rozwiązanie skrojone na miarę Twoich
potrzeb.