Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

Alarm bezprzewodowy — na czym polega i dlaczego warto

Opublikowano: wtorek, 04, październik 2022 08:22
Alarm bezprzewodowy

Alarm bezprzewodowy — na czym polega i dlaczego warto

Czy alarm bezprzewodowy to dobry pomysł? Na czym polega? Zadajesz sobie takie pytania? Kiedy chcesz zainstalować w domu lub firmie jakiś system alarmowy, możesz się zastanawiać czy zrobić to w sposób bezprzewodowy, czy przewodowy. Jakie są dla Ciebie różnice? Co się z tym wiąże? Czy alarm bezprzewodowy ma jakąś przewagę? Jak działa alarm bezprzewodowy i jakie są jego zalety?

Na czym polega alarm bezprzewodowy

Zanim odpowiemy czym dokładnie jest alarm bezprzewodowy, warto krótko wyjaśnić, czym w ogóle jest alarm, jakie są jego rodzaje i kiedy je stosować. Alarm jest bowiem potoczną nazwą konkretnego systemu, który służy do wykrywania i sygnalizowania zagrożeń na terenie danego obiektu. Może on wykrywać między innymi: włamanie (ruch - czujniki ruchu), pożar (dym - czujniki dymu), zalanie (obecność wody). Każdy system alarmowy składa się z kolei z centrali alarmowej, czujek (inaczej czujników lub detektorów), sygnalizatorów świetlnych lub dźwiękowych, manipulatorów i ewentualnie pilotów. Wszystkie elementy systemu mogą być połączone ze sobą za pomocą kabli lub za pomocą łączności radiowej i właśnie w zależności od rodzaju połączenia, mówimy o alarmie przewodowym lub bezprzewodowym.

Jak działa alarm bezprzewodowy

Zaletą alarmu bezprzewodowego jest fakt, że nie wymaga on prowadzenia kabli, a co za tym idzie kucia ścian, sufitów, podłóg i remontów. Wystarczy odpowiednio rozlokować i skonfigurować urządzenia, aby zapewnić ich poprawne działanie. Urządzenia te zasilane są za pomocą akumulatora lub baterii, dlatego działają nawet bez dostępu do prądu. W komunikacji między sobą wykorzystują z kolei łączność radiową. W związku z powyższym często rodzą się pytania, co w sytuacji, gdy baterie się wyczerpią.

Po pierwsze należy wspomnieć, że w wielu wypadkach, choć poszczególne elementy systemu alarmowego zasilane są z baterii, to centralka alarmowa wymaga podłączenia do prądu. Warto zwrócić na to uwagę, bo istnieją modele, które działają w sposób autonomiczny i nie wymagają go. Po drugie, każde urządzenie alarmowe działające na baterię/akumulator, musi mieć wskaźnik naładowania baterii i informować o niskim poziomie na wiele godzin przed tym, gdy te się wyczerpią. Dzięki temu można zapobiec przerwom w ich działaniu.

Wykrywanie zagrożeń i sygnał alarmowy

Alarm bezprzewodowy działa w taki sam sposób jak tradycyjny alarm przewodowy. Oznacza to, że w momencie, gdy detektor wykryje zagrożenie, wysyła sygnał do centrali alarmowej, a ta uruchamia sygnalizator i przekazuje powiadomienia na ustalone urządzenia odbiorcze. Jedyna różnica między jednym a drugim rodzajem alarmu polega na jego zasilaniu i sposobie komunikacji, która potrafi być równie efektywna co ta z udziałem przewodów. Jakie są zatem zalety ze stosowania alarmu bezprzewodowego?

Bezprzewodowy system alarmowy — zalety

Wśród wielu zalet alarmu bezprzewodowego, warto wyróżnić główną przyczynę, dla której to rozwiązania postanawia wybrać coraz większe grono osób, chcących zainstalować w domu alarm. Otóż nie wymaga on skuwania tynków, wiercenia i prowadzenia remontów. W związku z tym można łatwo rozlokować jego poszczególne elementy, skonfigurować i uruchomić, a w razie potrzeby zdemontować i przewieźć w inne miejsce. Z tego samego powodu na alarm bezprzewodowy decyduje się mniej firm. Ich potrzeby są zwykle większe niż potrzeby domu jednorodzinnego, w związku z czym alarmy przewodowe cieszą się tam większym uznaniem.

Do innych zalet bezprzewodowego alarmu należy zaliczyć łatwość konfiguracji, a także fakt, że urządzenia mogą być wyposażone w moduł GSM i wysyłać powiadomienia zdalnie, na urządzenie mobilne użytkownika. Dzięki temu nawet z daleka właściciel domu może mieć pełną kontrolę nad tym, co się w nim dzieje.

Jeszcze jedną zaletą bezprzewodowego systemu alarmowego jest łatwa możliwość rozbudowy o kolejne czujniki. Dzięki temu można stale podnosić poziom bezpieczeństwa w budynku.

Podsumowując wszystkie zalety alarmu bezprzewodowego, możemy wyróżnić:

  • łatwość montażu na każdym etapie budowy domu;
  • podniesienie poziomu bezpieczeństwa bez konieczności remontu;
  • szybkość montażu;
  • rozbudowane możliwości powiadamiania o zagrożeniu;
  • łatwa obsługa;
  • możliwość rozbudowy o kolejne elementy.

Dlaczego warto zamontować alarm bezprzewodowy

Wśród tak wielu zalet alarmu bezprzewodowego, o których wspomnieliśmy, nie sposób nie zauważyć, że bezprzewodowy system alarmowy do domu ma dużą przewagę nad tym tradycyjnym. Nieco mniejszą z kolei ma w przypadku firm, które potrzebują bardziej rozbudowanych i zaawansowanych rozwiązań. Tak czy inaczej, alarm bezprzewodowy gwarantuje podniesienie zabezpieczeń wewnątrz domu, zwiększa jego bezpieczeństwo i działa analogicznie do alarmu przewodowego, inaczej niż on, wykorzystując w komunikacji łączność radiową. To wszystko sprawia, że warto wybrać bezprzewodowy zestaw alarmowy zawsze wtedy, gdy bezpieczeństwo i mobilność muszą iść ze sobą w parze. W Solid Security dokładnie wiemy, jak je ze sobą łączyć. Dlatego, jeżeli chcesz zamontować taki alarm u siebie, sprawdź naszą ofertę.

wyceń swój alarm
close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.