
W dzisiejszych czasach kamery WiFi cieszą się coraz większą popularnością ze względu na swoją łatwość użycia, elastyczność i wygodę. Dzięki nim możemy monitorować nasze domy, biura i sklepy z dowolnego miejsca na świecie, za pomocą smartfona lub komputera. Ale jak właściwie działają kamery WiFi? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie oraz przedstawić wiele innych informacji na temat tych urządzeń.
Kamera WiFi to kamera do monitoringu wizyjnego domu lub innego obiektu, która łączy się z pozostałymi urządzeniami systemu bezprzewodowo. Oznacza to, że nie ma konieczności prowadzenia okablowania po całym budynku, aby zapewnić łączność choćby z rejestratorem wideo. Zasada działania kamery WiFi jest dość prosta, ale aby lepiej ją zrozumieć, najpierw wytłumaczmy, jak zbudowana jest taka kamera.
Kamera WiFi poza obiektywem, który zbiera światło i koncentruje je na matrycy kamery, samą matrycą, która rejestruje obraz i procesorem obrazu, który konwertuje go na dedykowany format, posiada moduł WiFi, pozwalający na łączność bezprzewodową, port USB lub port IR45 pozwalający na podłączenie takiego modułu zewnętrznego. To wszystko schowane jest w obudowie. Niektóre kamery WiFi mają wbudowane akumulatory, inne zaś muszą być podłączone do zasilania z sieci 230V, co częściowo ogranicza ich mobilność.
Choć kamery bezprzewodowe Wi-Fi to kamery korzystające z Internet Protocol (IP) warto wspomnieć, że nie każda kamera IP jest kamerą WiFi. Typowe kamery IP z interfejsem PoE wyposażone są w kartę sieciową LAN, do której podłącza się przewód Ethernet i nim łączy się kamerę z rejestratorem, switchem, routerem, czy innym urządzeniem w systemie monitoringu wizyjnego. W takich kamerach łączność bezprzewodowa jest niemożliwa albo wymaga podłączenia modułu zewnętrznego.
Jak działają kamery bezprzewodowe w technologii Wi-Fi? Kamery WiFi, jak sama nazwa wskazuje, korzystają z technologii bezprzewodowej, aby przesyłać obraz i dźwięk do naszych urządzeń mobilnych lub komputerów. Ale jak to dokładnie działa?
Zanim cokolwiek zacznie działać zgodnie z przeznaczeniem, konieczny jest tego montaż. Ta zasada dotyczy niemal wszystkiego, co nas otacza. Nie inaczej jest z bezprzewodową kamerą Wi-Fi. Podczas montażu kamery, nie chodzi tylko o jej rozmieszczenie w obiekcie, ale także o konfigurację. Na przykład z system monitoringu wizyjnego, systemem inteligentnego domu, czy też urządzeniem mobilnym.
Pierwszym krokiem w konfiguracji jest połączenie kamery z siecią WiFi. Aby to zrobić, musimy wprowadzić dane naszej sieci (nazwę i hasło) w ustawieniach kamery. Robi się to zwykle za pomocą dołączonego do kamery systemy na urządzenie mobilne lub komputer. Po poprawnym połączeniu kamera uzyskuje dostęp do Internetu i może przesyłać obraz i dźwięk do naszych urządzeń.
Kamera rejestruje obraz i dźwięk, a następnie przesyła je do naszych urządzeń za pomocą sieci WiFi. Aby to zrobić, kamera musi być skonfigurowana z aplikacją mobilną lub oprogramowaniem komputerowym, które pozwala na przesyłanie obrazu i dźwięku. Co więcej, współczesne technologie pozwalają na archiwizację obrazu i zapis na karcie pamięci SD, MicroSD, dysku twardym, serwerze zewnętrznym lub dysku w chmurze. Dzięki temu można odtwarzać obraz w dowolnym czasie.
Nasze urządzenia mobilne lub komputery odbierają przesyłany przez kamerę obraz i dźwięk, co pozwala nam na podglądanie i słuchanie tego, co dzieje się w monitorowanym miejscu. Oczywiście pod warunkiem, że kamera ma wbudowany mikrofon.
Niektóre kamery WiFi umożliwiają zdalne sterowanie kierunkiem patrzenia kamery (kamera obrotowa), przybliżeniem i oddaleniem obrazu oraz włączaniem i wyłączaniem nagrywania. Warto przy tym wspomnieć o kamerach z czujnikiem ruchu, który pozwala choćby na automatyczne zapisywanie nagrań przez kamerę, gdy wykryje on ruch w polu detekcji.
Kamery WiFi mają wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych kamer przewodowych. Oto niektóre z nich:
Wielu ludzi obawia się, że kamery Wi-Fi mogą być łatwym celem dla hakerów i cyberprzestępców. W rzeczywistości, jeśli korzystamy z kamery WiFi, to powinniśmy podjąć kilka środków ostrożności, aby zabezpieczyć naszą prywatność, ale nie należy się przesadnie obawiać o cyberatak z zewnątrz. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii:
Być może te procedury bezpieczeństwa wydają Ci się skomplikowane, dlatego warto ich montaż powierzyć fachowcom. No dobrze, ale czy w zasadzie warto je instalować?
Kamery WiFi są coraz popularniejsze, a ich ceny są coraz bardziej przystępne. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszych domów i biur, to warto rozważyć zakup kamery WiFi. Możemy to zrobić we własnym zakresie, kupując urządzenie w sklepie RTV, ale takie rozwiązanie sprawdzi się z reguły w małym mieszkaniu, podczas wyjścia z domu na kilka godzin czy krótkiej podróży.
Jeśli poważnie myślimy o bezpieczeństwie swojego domu, biura, sklepu, czy jakiegokolwiek innego obiektu, warto postawić na bardziej rozbudowany monitoring wizyjny CCTV. Oczywiście nie oznacza to, że musi on być pozbawiony kamer WiFi, przeciwnie - te mają wiele zalet.
Oto kilka powodów, dla których warto kupić kamerę WiFi:
Kamera wyposażona w moduł Wi-Fi to coraz popularniejsze urządzenie. Dzięki swojej wygodzie i funkcjonalności znajduje zastosowania w różnych miejscach. Pozwala prowadzić monitoring domu, biura, obiektów firmowych, także na zewnątrz.
Dzięki podłączeniu kamery do sieci internetowej może monitorować w czasie rzeczywistym sytuację w domu i jakimkolwiek innym miejscu. Ponadto transmisja obrazu możliwa jest na urządzeniach mobilnych i komputerach, co pozwala Ci na podgląd na żywo z dowolnego miejsca na świecie.
Kamera WiFi to urządzenie, dzięki któremu możesz zwiększyć poziom bezpieczeństwa w swoim otoczeniu i chociażby zapobiegać włamaniom i kradzieżom. Warto jednak pamiętać o kilku środkach ostrożności, aby zapewnić bezpieczeństwo i prywatność naszych danych. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci z wyborem i instalacją kamer.