Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

CCTV — co to? Czym jest monitoring CCTV?

Opublikowano: poniedziałek, 01, maj 2023 10:58
CCTV

CCTV — co to? Czym jest monitoring CCTV?

Słyszałeś o CCTV, ale nie wiesz co to? A może wiesz, że chodzi o monitoring, ale nie wiesz, jak odróżnić CCTV od telewizji przemysłowej czy dozorowej? W tym artykule wyjaśnimy Ci, czym jest monitoring CCTV, jak działa, jakie jest jego zastosowanie i kto powinien z niego skorzystać.

Co to jest CCTV?

CCTV to skrót od angielskiej frazy Closed Circuit Television, która przypisywana jest urządzeniom i oprogramowaniu pozwalającym na prowadzenie monitorowania wizyjnego, zwanego także monitoringiem CCTV. Innymi słowy, jest to system nadzoru wideo. Bezpośrednie znaczenie frazy Closed-Circuit Television odnosi się do telewizji w obiegu zamkniętym, co w praktyce oznacza, że jest ona dostępna jedynie dla określonej grupy użytkowników i nie jest telewizją publiczną, czy też powszechnie dostępną. Mówiąc jeszcze inaczej, w przeciwieństwie do telewizji konwencjonalnej, CCTV dostępne jest dla ograniczonej liczby widzów. Co jest zatem jej celem?

Do czego służy system monitoringu wizyjnego CCTV?

Jak już wspomnieliśmy, CCTV pozwala na prowadzenie monitorowania wizyjnego, czyli obserwacji aktywności ludzi, zwierząt lub maszyn znajdujących się w polu detekcji systemu. Poza samą obserwacją, celem CCTV jest także rejestracja obrazu na trwałych nośnikach, ale żebyśmy mogli powiedzieć o sposobie realizacji tych celów nieco więcej, musimy wyjaśnić, z jakich elementów składa się CCTV.

Z czego składa się system CCTV?

System CCTV służy do monitoringu, a ten niemożliwy jest bez udziału kamer. Jednak to nie jedyne urządzenia, które wchodzą w jego skład.
System CCTV może składać się z:

  • jednej lub wielu kamer,
  • rejestratora wideo wraz z oprogramowaniem,
  • monitora, telewizora lub wielu takich urządzeń,
  • klawiatury i innych urządzeń sterujących,
  • urządzenia do zapisu danych np. dysku zewnętrznego.

CCTV analogowy i cyfrowy

Warto tutaj dodać, że urządzenia wchodzące w skład CCTV mogą być połączone ze sobą przewodowo lub bezprzewodowo. W zależności od wybranego sposobu połączenia, zakres poszczególnych urządzeń wchodzących w skład CCTV może się różnić. Nie będziemy omawiać ich teraz szczegółowo, ale warto przytoczyć te najczęściej pojawiające się w opisach systemu CCTV.

Popularne urządzenia do CCTV:

  • kamery analogowe - kamery popularne w starszych systemach, oferują niską jakość obrazu, który transmitowany jest do rejestratora za pomocą kabla koncentrycznego;
  • kamery cyfrowe IP - kamery o wysokiej rozdzielczości, które mogą być podłączone z rejestratorem za pomocą kabli sieciowych lub bezprzewodowo;
  • kable koncentryczne - umożliwiają podłączenie analogowych kamer do rejestratora DVR;
  • rejestrator DVR (Digital Video Recorder) - używany w systemach analogowych, pozwala na zapis obrazu z kamer w formie cyfrowej na nośnikach zewnętrznych (dysk twardy, serwer);
  • rejestrator NVR (Network Video Recorder) - używany w nowoczesnych cyfrowych systemach monitoringu wizyjnego, w których używa się kamery internetowe IP.

Zastosowanie systemu CCTV

Wiesz już, co to CCTV, do czego służy i z czego się składa, ale w zasadzie gdzie się go stosuje? Na pewno nieraz spotkałeś się z kamerami obecnymi w sklepie, biurze, urzędzie, na parkingu, czy w jakimś innym miejscu. Zastosowanie telewizyjnego systemu kamer CCTV jest bardzo szerokie. Korzystają z niego obiekty komercyjne, obiekty administracji publicznej, jak i użytkownicy prywatni, instalując monitoring w swoich domach. Bardzo często kamery do monitoringu możesz spotkać:

  • w sklepach i galeriach handlowych,
  • w punktach usługowych i serwisach,
  • w urzędach i obiektach administracji publicznej,
  • w szkołach i placówkach medycznych,
  • w bankach i instytucjach finansowych,
  • w obiektach kulturalno-rozrywkowych (kina, teatry, muzea),
  • w biurach,
  • w magazynach i obiektach przemysłowych,
  • na parkingach,
  • w środkach transportu publicznego.

Coraz częściej kamery do monitoringu można spotkać także w budynkach mieszkalnych i to nie tylko tych wielorodzinnych, ale także w jednorodzinnych domach i na posesjach.

Cele instalacji CCTV (Closed Circuit Television)

Jest już dla Ciebie oczywiste, że CCTV służy do monitorowania i rejestracji obrazu z pola widzenia kamer, jednak po co właściwie to robić? Mówiąc najogólniej, CCTV pomaga zadbać o bezpieczeństwo w obiekcie objętym tym systemem nadzoru. Jest on nieocenionym wsparciem w zakresie ochrony osób i mienia, które pozwala m.in.:

  • wykrywać potencjalne zagrożenia,
  • zapobiegać włamaniom, kradzieżom, napadom i aktom wandalizmu;
  • zapobiegać powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów;
  • identyfikować intruzów i sprawców,
  • nadzorować pracę pracowników i maszyn,
  • zapobiegać wypadkom lub analizować ich przyczyny,
  • analizować ruch na potrzeby działań organizacyjnych, sprzedażowych i marketingowych.

Jak działa monitoring wizyjny CCTV?

Działanie systemu CCTV (Closed Circuit Television) zasadniczo jest bardzo proste. Kamery obrazują aktywność w polu widzenia i przesyłają obraz do rejestratora. Rejestrator z kolei pozwala na odczytywanie tego obrazu na ekranach monitorów lub telewizorów, zapisywanie go na nośnikach danych lub transmisję do sieci, jeśli zostanie podłączony do dodatkowych urządzeń, takich jak router Wi-Fi. Dzięki temu możliwy jest także monitoring zdalny, czyli prowadzony spoza obiektu objętego nadzorem wideo.

Rejestrator wraz z monitorami montuje się zwykle w jednym pomieszczeniu, które nazywa się zwykle centrum odbiorczym. Do jego obsługi deleguje się osobę bądź osoby, najczęściej są to pracownicy ochrony, a czasem inne osoby odpowiadające za nadzór nad bezpieczeństwem obiektu.

Czym CCTV różni się od systemu telewizji dozorowej i telewizji przemysłowej?

Monitoring nie jedno ma imię. Wspomnieliśmy, że system CCTV nazywany jest także monitoringiem CCTV i monitoringiem wizyjnym, ale są to dość nowe określenia.

Pierwsze systemy monitoringu pojawiły się już w latach 40` XX wieku w Niemczech, gdzie były używane przez jednostki militarne. Monitoring komercyjnie zaczęto stosować dopiero po roku 1950, gdzie używany był głównie w obiektach przemysłowych, a w przestrzeni publicznej, na ulicach miast pojawił się dopiero w latach 70, aby ograniczyć liczbę przestępstw. Z biegiem lat jego popularność rosła i znajdował on coraz szersze zastosowanie m.in. w sklepach, bankach, a później w domach prywatnych i ten trend utrzymuje się po dziś dzień. Wraz ze zmianami technologicznymi na przestrzeni lat, zmienia się także jego nazewnictwo.

Ponieważ początkowo system kamer do monitorowania dotyczył obiektów przemysłowych, nazywany był systemem telewizji przemysłowej, a później telewizyjnym systemem dozorowym. Niezależnie od nazewnictwa system ten ma służyć zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa na terenie monitorowanego obiektu i używanie konkretnego określenia nie ma większego znaczenia, chociaż trudno mówić o telewizji przemysłowej, gdy mówimy o monitoringu domu.

Monitoring CCTV — podsumowanie

System CCTV to zestaw kamer i innych urządzeń, które służą do monitorowania różnego rodzaju obiektów, celem zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa i ochrony osób i mienia. Dzięki korzyściom, jakie niesie jego użytkowanie, CCTV stale zyskuje na popularności. Jeśli i Ty chciałbyś zainstalować monitoring CCTV w swojej firmie, domu lub innym obiekcie, skontaktuj się z nami, a pomożemy dobrać odpowiednie urządzenia, zamontować je, skonfigurować, a nawet nadzorować ich działanie.

close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.