Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

System telewizji dozorowej - CCTV. Czym jest i z czego się składa?

Opublikowano: poniedziałek, 27, marzec 2023 14:11
System telewizji dozorowej

System telewizji dozorowej - CCTV. Czym jest i z czego się składa?

Systemy alarmowe to tylko jedna z form zabezpieczeń stosowanych w celu ochrony osób i mienia na terenie danego obiektu. Innym zabezpieczeniem, które realizuje te cele, jest także system telewizji dozorowej. Chociaż jego funkcjonalność pozwala na wykorzystywanie go także w innych celach. Jakich? Czym dokładnie jest i z czego się składa? Wyjaśniamy w tym artykule.

Czym jest system CCTV?

Zanim dokładnie wyjaśnimy, czym jest telewizja przemysłowa, rozwińmy skrót CCTV. CCTV to Closed-Circuit Television, a więc telewizja działają w obiegu zamkniętym. Co to oznacza? Już samo określenie "obieg zamknięty" sugeruje, że dostęp do tej telewizji ma ograniczona liczba osób. Nie jest to zatem ogólnodostępna telewizja, w której możemy oglądać ulubione filmy i seriale, ale specyficzny system, zwany też systemem CCTV, monitoringiem CCTV, monitoringiem wizyjnym, telewizją dozorową lub telewizją przemysłową.

Niezależnie od używanego nazewnictwa, system CCTV pozwala na śledzenie obrazu wideo z kamer zainstalowanych na terenie danego obiektu. Taką obserwację mogą prowadzić upoważnione do tego osoby. Najczęściej są to osoby sprawujące nadzór nad danym obiektem w celu utrzymania bezpieczeństwa.

W jakim celu używa się telewizji dozorowej CCTV?

Nadrzędnym celem prowadzenia obserwacji za pomocą kamer monitoringu wizyjnego jest zapewnienie bezpieczeństwa osób i mienia na terenie danego obiektu. Nadzór wideo umożliwia zdalne wykrywanie różnego rodzaju zagrożeń, które mogą na nim wystąpić.

Monitoring prowadzi się najczęściej w celu wykrycia potencjalnych intruzów, mogących chcieć dokonać kradzieży lub zniszczeń, ale coraz chętniej korzystają z niego także pracodawcy, montując kamery na terenach swoich zakładów w celu prowadzenia nadzoru nad procesami produkcji i kontrolowania pracy maszyn i pracowników. O zaletach tych zastosowań opowiemy jednak później. Tymczasem powiedzmy, z czego składa się system telewizji dozorowej.

Z jakich elementów składa się telewizja CCTV?

Podstawowy zestaw elementów, wchodzących w skład systemu telewizji przemysłowej to:

 • kamery,
 • urządzenie rejestrujące obraz,
 • urządzenie wyświetlające obraz,
 • medium transmisyjne, czyli transmitujące obraz pomiędzy kamerą a rejestratorem.

Ten zestaw może jednak składać się z całkiem różnych pod względem parametrów technicznych i sposobów działania urządzeń, a te wybierane są na podstawie funkcjonalności, których oczekuje użytkownik. Zanim jednak opowiemy o ich rodzajach, powiedzmy o kamerach, używanych w instalacji telewizji przemysłowej.

Kamery przemysłowe

Kamery wykorzystywane w systemach telewizji dozorowej możemy podzielić ze względu na ich obudowę, miejsce montażu i sposób działania.

Jeśli chodzi o podział kamer z uwagi na obudowę, wyróżniamy:

 • Kamery tubowe (typu Bullet) - najbardziej popularne kamery, osadzone na stopie montażowej. Ich kształt określa kierunek i zakres obserwowanego pola.
 • Kamery kopułkowe (Dome) - to bardzo dyskretne urządzenia montowane pod sufitem. Obiektyw kamery znajduje się pod kopułką, dlatego trudno dostrzec, w którą stronę skierowany jest obiektyw.
 • Kamery obrotowe (PTZ - Pan Tilt Zoom) - są to typowe kamery obrotowe, które umożliwiają zaawansowaną obserwację ze wszystkich kierunków.

Jeżeli chodzi o podział kamer przemysłowych ze względu na miejsce montażu, wyróżniamy:

 • kamery wewnętrzne;
 • kamery zewnętrzne.

W przypadku podziału kamer z uwagi na sposób działania, wyróżniamy:

 • kamery analogowe, w tym kamery AHD, HDTVI, HDCVI;
 • kamery cyfrowe (przewodowe i bezprzewodowe), w tym kamery IP.

Przy okazji różnych rodzajów kamer, warto wspomnieć, że użycie konkretnych modeli definiuje poniekąd rodzaj systemu dozorowego. Jakie to rodzaje?

System CCTV, czyli monitoring wizyjny — rodzaje

Pierwsze systemy monitoringu opierały się na urządzeniach analogowych i po dziś dzień używane są wciąż przez wiele zakładów przemysłowych i przedsiębiorstw z innych branż. Jednak w dobie postępującej rewolucji cyfrowej, wypierane są powoli przez monitoring cyfrowy. Choć jeden i drugi ma swoje wady i zalety, dlatego często są one ze sobą połączone w system hybrydowy. Opiszmy zatem pokrótce każdy z nich.

Monitoring analogowy

Monitoring analogowy to pierwszy powszechny system telewizji dozorowej. Kamery analogowe za pomocą kabli koncentrycznych podpina się do rejestratora wideo, podobnie jak monitory i zewnętrzne urządzenia do nagrywania. Przez długie lata rolę rejestratora pełnił multiplekser, a obraz wideo nagrywany był na magnetowidach VCR. Później multiplekser został zastąpiony rejestratorami DVR, a magnetowid zewnętrznym dyskiem twardym. Zatem podstawowe elementy analogowego systemu monitoringu to:

 • kamery analogowe;
 • rejestrator DVR;
 • zewnętrzny dysk twardy;
 • monitor/y.

Monitoring analogowy do dziś można spotkać w wielu zakładach przemysłowych, choć obecnie łączy się go z technologią cyfrową, by zyskać więcej funkcjonalności, albo też całkowicie nią zastępuje.

Monitoring cyfrowy

W odróżnieniu od monitoringu analogowego, w systemach telewizji przemysłowej cyfrowej, wykorzystuje się rejestratory cyfrowe NVR, do których obraz przesyłany jest z kamer cyfrowych, w tym większości z kamer IP, zaś odbiór obrazu możliwy jest na monitorach lub poprzez Internet na komputerach i urządzeniach mobilnych z dowolnego miejsca na świecie. W przypadku tego rodzaju monitoringu kamery cyfrowe podłączone są do rejestratora za pomocą kabla sieciowego Ethernet. Monitoring cyfrowy to zatem:

 • kamery cyfrowe;
 • rejestrator NVR.

Choć przedstawiony tu schemat jest naprawdę podstawowy, a ilość i rodzaj poszczególnych urządzeń może znacznie się różnić. Większą ilość kamer łączy się z rejestratorem za pomocą switcha. Ponadto do urządzenia można podłączyć zewnętrzny dysk twardy lub poprzez sieć lokalną LAN lub Wi-Fi transmitować obraz na serwer.

Monitoring cyfrowy cieszy się dużym zainteresowaniem wśród nowych inwestorów. Najczęściej decydują się na niego nowo powstałe zakłady produkcyjne czy obiekty magazynowe. Daje on dużo możliwości. Dzięki kamerom IP możliwa jest na przykład inteligentna analityka obrazu, która bez udziału czujników, a jedynie na podstawie algorytmów jest w stanie wykryć wiele zagrożeń.

Monitoring hybrydowy

Współczesne systemy telewizji dozorowej to najczęściej systemy hybrydowe, łączące ze sobą urządzenia analogowe i cyfrowe. Tutaj schematy takiego systemu są zwykle bardzo rozbudowane, zaś łącznikiem poszczególnych elementów staje się switch. To do niego podłącza się kamery cyfrowe, router i rejestrator, a także wideo serwer, który umożliwia transmisję obrazu z podłączonych do niego kamer analogowych. Podstawowy zestaw do monitoringu hybrydowego to:

 • kamery analogowe
 • wideoserwer,
 • kamery cyfrowe,
 • switch,
 • router.

Z monitoringu hybrydowego korzysta dziś wielu użytkowników, prowadzących na terenie swoich zakładów nadzór wideo. Dzieje się tak dlatego, że posiadali oni już wcześniej system analogowy, ale chcieli zwiększyć jego potencjał, co jest możliwe właśnie dzięki cyfrowym urządzeniem.

Zalety systemu telewizji dozorowej

Nie sposób nie docenić systemy telewizji dozorowej. Jako że jest to wygodna i efektowna forma monitorowania chronionego obiektu, gdzie z jednego miejsca można prowadzić obserwację jego całego terenu, obejmując jednocześnie tereny peryferyjne, zewnętrzne i wewnętrzne, należy docenić szereg jej zalet. Należą do nich m.in.:

 • skuteczne zabezpieczenie techniczne osób i mienia;
 • możliwość wykrywania prób włamania, rozboju i kradzieży;
 • możliwość wykrywania różnego rodzaju wypadków;
 • możliwość zdalnego nadzorowania pracy maszyn i pracowników;
 • łatwe gromadzenie zapisanych nagrań.

Jak CCTV może współdziałać z innymi systemami?

Głównym zadaniem systemu telewizji dozorowej jest transmisja obrazu z kamer zainstalowanych na terenie chronionego obiektu do urządzeń odbiorczych. Najczęściej są to monitory, ale mogą to być także urządzenia mobilne, o ile korzystamy z modułów pozwalających na tego typu przekaz. Co więcej, wykorzystując urządzenia do zapisu na zewnętrznych nośnikach danych, telewizja dozorowa pozwala na zapis obrazu wideo i odtwarzanie go jako nagranie archiwalne, ale to nie wszystkie możliwości systemu wizyjnego.

Współczesne cyfrowe instalacje CCTV łączy się często z oprogramowaniem do inteligentnej analityki obrazu. Dzięki temu, że cyfrowe kamery IP oferują wysoką jakość obrazu, takie oprogramowanie jest w stanie dokładnie analizować transmitowany przez nie obraz, a skonfigurowane algorytmy automatycznie wykrywać zagrożenia. Taka analityka umożliwia między innymi uruchomienie alarmu w sytuacji wykrycia dymu na obrazie wideo.

Gdzie warto zamontować system telewizji dozorowej?

Możliwość zdalnego podglądu obrazu z kamer w czasie rzeczywistym, a przy tym sterowania nimi w celu śledzenia określonych aktywności, a także odtwarzania nagrań archiwalnych to zdecydowane zalety telewizji dozorowej. Taki system to duże wsparcie dla pracowników ochrony, jak i po prostu zwiększenie bezpieczeństwa w danym obiekcie.

Z nadzoru wideo bardzo chętnie używa go ochrona galerii handlowych, banków, zakładów przemysłowych i magazynów, a coraz częściej także użytkownicy prywatni, którzy robią to w trosce o swoje mienie. Jeśli i Tobie zależy na tego typu zabezpieczeniach, skontaktuj się z nami, a pomożemy dobrać, zaprojektować i zamontować system monitoringu wizyjnego u Ciebie.

close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.