Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

Kamera do monitoringu domu — jaką wybrać?

Opublikowano: poniedziałek, 30, styczeń 2023 10:39
Kamera do monitoringu domu

Kamera do monitoringu domu — jaką wybrać?

Kiedy zapada decyzja o instalacji monitoringu wizyjnego domu, trzeba dobrze przemyśleć kilka aspektów związanych z tym systemem, zaczynając od ilości i rozmieszczenia kamer, umiejscowieniu rejestratora czy metodach jego obsługi. Istotny jest także sam sposób montażu, który można zrealizować w systemie przewodowym lub bezprzewodowym i dodatkowe funkcje, jakie mogą posiadać kamery do monitoringu domu. Wreszcie najważniejsze, trzeba się zastanowić, jakie kamery wybrać. W tym artykule podpowiadamy, jakie urządzenia sprawdzą się w przypadku domu jednorodzinnego.

Jak prowadzić monitorowanie domu

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które nie wymagają instalacji profesjonalnych systemów monitoringu wizyjnego, a jednocześnie umożliwiają podgląd tego, co dzieje się w domu w czasie rzeczywistym. Wystarczy zakupić bezprzewodową kamerę wi-fi i zainstalować na komputerze, tablecie lub smartfonie oprogramowanie umożliwiające zdalną obserwację. Niestety monitorowanie domu w ten sposób nie jest efektywne, zwłaszcza jeśli zależy Ci na obrazowaniu aktywności w kilku różnych pomieszczeniach i na zewnątrz. Chcąc robić to w ten sposób, musiałbyś kupić co najmniej kilka takich kamer, zainstalować je w osobnych pomieszczeniach, podłączyć do odrębnych źródeł zasilania, a na odbiorniku przełączać ich widok lub aplikacje. Dlatego, o ile nie chcesz monitorować kawalerki w bloku, postaw na profesjonalny monitoring domu z użyciem kamer dopasowanych do indywidualnych potrzeb.

Kamery zewnętrzne i wewnętrzne do monitoringu domu

Włamanie i kradzież to dość częste przestępstwa w Polsce, które dotyczą głównie domów jednorodzinnych i mieszkań w budynkach segmentowych. Tymczasem już sam widok kamer, które dostrzeże włamywacz, potrafi skutecznie zniechęcić go do dalszych działań. Poza tym, dzięki temu, że za pomocą kamer możesz zarejestrować obraz na nośniku danych i odtworzyć go w późniejszym czasie, monitoring ułatwia identyfikację intruza, pomaga w jego uchwyceniu i odzyskaniu ewentualnych skradzionych przedmiotów, lub zadośćuczynieniu poniesionych szkód. Jednakże, aby system monitoringu był efektywny, warto zamontować kamery zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu, obejmujące budynek i posesję.

Kamery wewnętrzne

Kamery do monitoringu wewnątrz domu są rzadko stosowane, a wszystko przez to, że urządzenia te dla wielu osób zaburzają estetykę i odbierają prywatność. Niemniej jednak ich instalacja w takich miejscach jak korytarz czy piwnica to często dobra decyzja. Zwróć uwagę, że to te dwa pomieszczenia najczęściej są miejscami, przez które włamywacz dostaje się do środka. Niewielki wydatek, może przynieść zatem całkiem duże korzyści. Do tego, możesz ustawić je w ten sposób, aby ich kąt widzenia obejmował także to, co dzieje się za oknem. Skupmy się jednak na o wiele bardziej popularnym rozwiązaniu, czyli kamerach zewnętrznych.

Kamery zewnętrzne

Wciąż najpopularniejszym sposobem obserwacji domu jest instalacja kamer na zewnątrz. Kamery zewnętrzne montuje się najczęściej na ścianach budynku, w miejscach, które zapewniają pewną ochronę przed opadami deszczu czy śniegu, jak okapy i zadaszenia. Nowoczesne zaawansowane techniczne kamery mogą pracować w trybie dziennym, jak i w nocy, co pozwala prowadzić monitoring domu całodobowo, a co więcej obraz z kamer jest nagrywany, dlatego można śledzić aktywność w domu nie tylko w czasie rzeczywistym, ale także odtwarzając jego zapis w późniejszym czasie.

Rodzaje kamer do monitoringu domu

Jednym z podziałów kamer do monitoringu domu jest podział uwzględniający rodzaj zasilania. W ten sposób wyróżniamy:

  • kamery analogowe przewodowe (AHD) - przesyłają obraz do rejestratora za pomocą kabli koncentrycznych
  • kamery cyfrowe przewodowe — wymagają zasilania przewodowego, przesyłają obraz z kamer, ale umożliwiają szereg dodatkowych funkcji, jak chociażby zoomowanie obrazu;
  • kamery cyfrowe bezprzewodowe (kamery IP) - umożliwiają bezprzewodową transmisję obrazu do urządzeń mobilnych, a co więcej dają możliwość zdalnego sterowania.

Najpopularniejszym podziałem kamer do monitoringu domu, dostępnych na rynku, jest podział ze względu na obudowę. Wyróżniamy zatem:

  • kamery zewnętrzne kompaktowe (typu Box) - umożliwiają obserwację w jednym kierunku; często ustawia się je w stronę wejść do budynku i w stronę okien;
  • kamery tubowe — świetnie sprawdzają się w trudnych warunkach, a ich sabotaż jest utrudniony, często wyposażone są w zdalnie obrotowe ramię, którym można sterować z centrum monitorowania;
  • kamery kopułkowe — najczęściej używane wewnątrz, chociaż istnieją modele zewnętrzne, montowane na specjalnym ramieniu, mogą obracać się nawet o 360 stopni, oferując podgląd całości podwórka.

Monitorowanie domu a prywatność

Jeśli chcesz zainstalować monitoring domu, możesz zastanawiać się nad legalnością tego systemu. Obecnie żadne przepisy prawa nie zakazują instalacji kamer do monitoringu na swojej posesji, ale musisz uważać, aby zainstalowany sprzęt nie ingerował w prawo do prywatności Twoich sąsiadów, ani osób trzecich znajdujących się w sąsiedztwie. Takie działanie mogłoby zostać uznane za naruszenie przepisów RODO. Zatem monitoring domu jest w pełni legalny, o ile nie zakłóca to korzystania z sąsiednich nieruchomości.

Monitoring domu przez telefon

Nowoczesne kamery cyfrowe, wyposażone w obiektyw szerokokątny o dużej rozdzielczości, pozwalają na obserwację dużego obszaru posesji, wraz z uwzględnieniem wielu szczegółów. Warto zatem wykorzystać wysoką jakość nagrania i korzystać z wszystkich funkcji, jakie oferują, wliczając w to monitoring domu przez telefon. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu i aplikacjom dedykowanym na urządzenia mobilne, obraz z kamery na Twojej posesji możesz odczytywać za pomocą swojego smartfona, co jest wygodnym rozwiązaniem, gdy znajdujesz się na urlopie, czy u rodziny na drugim końcu Polski, a chcesz wiedzieć, co dzieje się na Twoim podwórku.

Jak wybrać kamerę do monitoringu domu

Wybierając kamerę do monitoringu domu, a raczej zestaw kilku kamer, którymi obejmiesz różne strony posesji i elewacji budynku, musisz uwzględnić wiele różnych czynników, zaczynając od tego, w jaki sposób będziesz chciał je zainstalować i nimi sterować. Sprawdź możliwości położenia, podłączenia elektroniki i transmisji obrazu. Zwróć uwagę na zasięg kamer i rozdzielczość. Wybierz kamery, które sprawdzą się w dzień i w nocy. Najlepiej, skorzystaj z pomocy fachowców. Skontaktuj się z nami, a zaproponujemy kamery do monitoringu domu, najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.