
Wiele osób myśli, że kamera do termowizji widzi przez ściany. Jednak kamera termowizyjna generuje obraz, który zupełnie różni się od tego, który generowany jest przez kamery wideo. Jak zatem działa? Czy taka kamera działa tak samo w dzień i w nocy? Czy da się ukryć przed termowizją? Na te i inne pytania, odpowiadamy w tym artykule.
Termowizja zwana też termografią to proces obrazowania w paśmie średniej podczerwieni. Obrazowanie to nie odzwierciedla naturalnego wyglądu rzeczywistości, a rejestruje jedynie promieniowanie cieplne emitowane przez ciała fizyczne. W tym celu nie potrzebuje dodatkowego oświetlenia, co oznacza, że równie dobrze radzi sobie w dzień, co i w nocy.
Każde ciało fizyczne, które osiąga temperaturę wyższą od zera bezwzględnego, emituje promieniowanie podczerwone, nazywane także cieplnym. W efekcie z kamery termowizyjnej otrzymujemy obraz, w którym obiekty o różnej temperaturze odczytywane są jako inny kolor. Obiekty o wyższych temperaturach mają barwę od czerwonego, przez żółtą po białą, z kolei te najchłodniejsze odczytywane są jako niebieskie.
Kamera termowizyjna to urządzenie, które rejestruje i wyświetla obrazy na podstawie promieniowania fal podczerwieni. Jej działanie polega na pomiarze sygnatury cieplnej i przekształcaniu jej w obraz przy użyciu palety kolorów. Innymi słowy, kamera termowizyjna przetwarza dane termograficzne w obraz termowizyjny, zwany termogramem. Obraz ten nie jest zatem typowym obrazem dla tradycyjnych kamer, a jedynie odwzorowaniem emisyjności promieniowania cieplnego, wytwarzanego przez dany obiekt, który na termogramie widoczny jest jako kolorowa plama.
Budowa każdej kamery służącej do termowizji może być nieco inna, ale w uproszczonym schemacie, kamera do termowizji składa się z:
Fale promieniowania przechodzą przez soczewkę i skupiane są w detektorze, który rozpoznaje kształt obiektu, a następnie identyfikowane i wizualizowane.
W zależności od rozdzielczości termicznej, liczby detektorów i kąta obserwacji, zasięg detekcji kamery może się różnić, a tym samym inna będzie zdolność do rozpoznania i identyfikacji kształtu obiektu czy też sylwetki człowieka.
Chociaż w budownictwie, na przykład do wykrycia źródła awarii instalacji hydraulicznej i poszukiwania źródła wycieku w ścianie używa się detektorów z kamerą termowizyjną, to nie można powiedzieć, że kamera do termowizji widzi przez ściany. Ściany są na tyle grube, że skutecznie blokują emitowanie energii podczerwonej i nie pozwalają na odczytanie tego, co jest po drugiej stronie, chyba że źródło to emituje bardzo silną energię.
Odpowiadając na to pytanie, warto także powiedzieć, że promieniowanie nie jest widoczne także przez połyskujący metal, jak i szybę, które odbijają promieniowanie cieplne, w efekcie czego na obrazie z kamery można zauważyć obraz samego siebie.
Współczesne kamery termowizyjne mogą być ręczne (mobilne) lub stałe zamontowane na obiektach, dronach, pojazdach lub samolotach. Są one wykorzystywane w wielu branżach, w tym w poszukiwaniach i ratownictwie, w działaniach straży pożarnej, egzekwowaniu prawa, inspekcjach budowlanych, gdzie można sprawdzać rozkład temperatur w badaniach nieprawidłowości w izolacji cieplnej i w geodezji. Są one również wykorzystywane do wykrywania przecieków w dachach i ścianach, identyfikacji usterek elektrycznych i do pomiaru temperatury silników lub gorących punktów w pożarach.
Kamer termowizyjnych używa się także do monitorowania różnych obiektów. Pozwalają one dostrzec potencjalne zagrożenie nocą, jak i w trudnych warunkach pogodowych, takich jak mgła, a także w dymie. Chociaż mgła podobnie jak deszcz utrudnia widzenie kamerze z powodu rozpraszającego się na kroplach promieniowania, to jednak pozwalają dostrzec więcej niż typowe kamery, przez co są także chętnie używane w systemach bezpieczeństwa przez producentów samochodów.
Technologia termowizji znajduje zastosowanie w monitorowaniu chronionych obiektów. Dzięki kamerom można wspomagać monitoring wizyjny na przykład terenów zakładów przemysłowych. Takie kamery idealnie sprawdzają się w monitoringu rozległych terenów, a także warunkach słabej widoczności. Kamery tego typu sprawiają, że obiekty, których nie można dostrzec na obrazie z tradycyjnej kamery wideo, stają się widzialne, a tym samym łatwo można wykryć potencjalne zagrożenie. Z tego powodu kamery do termowizji znajdują szerokie zastosowanie w systemach zabezpieczeń dla ochrony osób i mienia.