Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

Czym jest monitoring wizyjny i jak działa?

Opublikowano: wtorek, 13, grudzień 2022 12:48
monitoring wizyjny

Czym jest monitoring wizyjny i jak działa?

Sieć kamer rozlokowanych w strategicznych miejscach na terenie obiektu pozwala śledzić różne aktywności. Dlatego też wykorzystuje się je w obiektach o różnym przeznaczeniu i to zarówno tych firmowych, jak i prywatnych. Jak właściwie działa monitoring wizyjny? Kto z niego korzysta? Jakie są zalety ze stosowania kamer wideo? Przeczytaj artykuł, w którym odpowiadamy na te pytania.

Czym jest monitoring wizyjny?

Monitoring wizyjny to system, którego podstawowymi elementami są kamery. Montuje się go w celu obserwowania terenu obiektu, w tym pomieszczeń wewnątrz budynków, jak i obszarów zewnętrznych w różnych celach. Najczęściej po to, aby wykrywać próby włamania, identyfikować sprawców szkód i kradzieży, czy też wykrywać potencjalne zagrożenia w postaci napadu, pożaru, zalania, ale nie tylko. Bardzo często osoby zarządzające zakładami produkcyjnymi decydują się na montaż monitoringu wizyjnego po to, aby kontrolować działanie maszyn, pracowników, zapobiegać wypadkom i ograniczać ich skutki.

Monitoring wizyjny CCTV, a telewizja przemysłowa

Monitoring wizyjny nazywany jest też monitoringiem CCTV lub telewizją przemysłową. Coraz częściej zastępuje się te określenia także mianem telewizji dozorowej. W gruncie rzeczy jednak odnoszą się do tego samego systemu, który umożliwia monitorowanie konkretnego terenu przy użyciu kamer CCTV. Skrót ten pochodzi z języka angielskiego i oznacza telewizję w obiegu zamkniętym (Closed-Circuit TeleVision), a tym samym fakt, że dostęp do transmisji obrazu z kamer mają tylko określone osoby.

Nadzór nad monitoringiem prowadzą najczęściej pracownicy ochrony mienia, którzy wykorzystują kamery m.in do wykrywania obecności intruzów i rozpoznania sytuacji, wymagających interwencji. Tak czy inaczej, monitoring wizyjny podnosi poziom bezpieczeństwa obiektu.

Kamery i inne elementy systemu monitoringu

Podstawowy zestaw elementów systemu monitoringu wizyjnego składa się z:

 • kamer - które odczytują i transmitują obraz w czasie rzeczywistym do rejestratora
 • rejestratora - który dzięki oprogramowaniu umożliwia odczyt z kamer na ekranie podłączonych do niego monitorów, a także nagrywanie obrazu na podłączony do niego dysk twardy lub w przypadku cyfrowych rejestratorów także na serwerze
 • oprogramowaniu do monitoringu
 • klawiatury - umożliwiającej sterowanie systemem;
 • monitora(ów) - za pomocą których możliwe jest obserwowanie obrazu z kamer.

Warto przy tym zauważyć, że urządzenia mogą być połączone ze sobą za pomocą kabli lub bezprzewodowo.

Jak działa monitoring wizyjny?

Działanie monitoringu wizyjnego jest dosyć proste. Kamery przemysłowe, rozlokowane w różnych miejscach, przesyłają obraz do rejestratora, a ten umożliwia jego odczyt na monitorach oraz umożliwia nagrywanie go na zewnętrznym dysku twardym lub serwerach, a w starszych instalacjach analogowych, także na nośnikach magnetycznych (VHS). Aby urządzenia mogły się ze sobą komunikować, łączy się je za pomocą kabli, albo w nowoczesnych systemach przy pomocy nadajników, wykorzystujących sieć Wi-Fi. Dzięki dostępowi do Internetu, mogą z kolei przesyłać obraz bezpośrednio na urządzenia mobilne użytkowników, którzy dzięki temu z każdego miejsca na Ziemi mogą prowadzić zdalny monitoring obiektu. To szczególnie wygodne rozwiązanie dla użytkowników prywatnych, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad swoim mieniem, na przykład przebywając na urlopie.

Gdzie wykorzystuje się monitoring wizyjny

Monitoring wizyjny to część systemów alarmowych, jakie instaluje się w obiekcie, celem wykrywania potencjalnych zagrożeń, aktywowania alarmu i powiadamiania o niebezpiecznej sytuacji właścicieli/zarządców obiektu, pracowników agencji ochrony w centrach monitorowania i pracowników patroli interwencyjnych. Oczywiście o ile użytkownik, zdecyduje się korzystać z tych wszystkich opcji. Dają jednak one duże możliwości, zwłaszcza w kierunku przeciwdziałania niebezpiecznym sytuacjom. Między innymi z tego powodu, korzystają z niego chętnie:

 • obiekty handlowe i usługowe - do zabezpieczeń przed włamaniami i rabunkami
 • magazyny - celem ochrony mienia przed próbami kradzieży
 • placówki bankowe - do ochrony przed napadami, rabunkami, a także w celu bezpieczeństwa pracowników i klientów
 • zakłady przemysłowe - do podglądu procesów zachodzących na terenie zakładu, kontroli maszyn, pracowników i przeciwdziałania wypadkom
 • organy nadzoru przestrzeni miejskiej - do rejestracji obrazu, celem identyfikacji niebezpiecznych wypadków i ich sprawców
 • i wiele innych obiektów, którym zależy na efektywnej ochronie osób i mienia.

Co więcej, coraz częściej z systemu kamer korzystają użytkownicy prywatni, którym zależy na ochronie swojego majątku w domu, na terenie posesji, a także na ochronie siebie i swoich bliskich.

Monitoring wizyjny a RODO

W zależności od tego, w jakim miejscu decydujesz się zainstalować monitoring wizyjny, będziesz musiał dostosować go do odpowiednich przepisów prawa. Jednakże niezależnie czy chcesz to zrobić w Twojej firmie, czy w domu, jeden aspekt pozostaje wspólny - fakt używania kamer rejestrujących obraz musisz zakomunikować. Podstawową formą takiej komunikacja jest umieszczona w widocznym miejscu tabliczka z informacją, że teren jest monitorowany. Nie zwalnia Cię to jednak z odpowiedzialności wobec szczególnych przepisów prawa.

O czym pamiętać

Jeśli chcesz korzystać z monitoringu na terenie zakładu pracy, musisz pamiętać przede wszystkim o tym, że kamer nie możesz zainstalować w miejscach, w których odbywają się narady związków zawodowych, ani w miejscach, w których użycie kamer mogłoby naruszać godność osobistą, takich jak łazienki czy szatnie. To jeszcze nie wszystko.

Każdy pracodawca zobowiązany jest do poinformowania swoich pracowników o tym, że na terenie zakładu działa monitoring i w związku tym o ich prawie do ochrony danych osobowych i chociaż przepisy RODO nie zabraniają stosowania monitoringu w firmie, to precyzyjnie mówią o konsekwencjach wykorzystania wizerunku osób, widocznych na obraz z kamer.

Zalety z użytkowania monitoringu wizyjnego

Każdy użytkownik systemu monitoringu doceni jego inne zalety. Niewątpliwie jednak stosowanie kamer na terenie obiektu, pozwala na zwiększenie efektywności systemów zabezpieczeń na terenie obiektu objętego monitoringiem.

Możemy wyróżnić główne zalety monitoringu wizyjnego, takie jak:

 • ciągły nadzór nad chronionym obiektem,
 • łatwa detekcja zagrożenia i precyzyjna lokalizacja niebezpiecznych zdarzeń,
 • zwiększenie poczucia bezpieczeństwa osób znajdujących się na monitorowanym obszarze
 • wsparcie pracowników ochrony
 • zbieranie dowodów na wypadek popełnionych czynów karalnych

Monitoring dla dużych i małych, z którego warto korzystać

Wśród licznych systemów bezpieczeństwa, jakie możesz stosować w swojej firmie, swoim domu i na terenie zarządzanych przez Ciebie chronionych obiektów, monitoring wizyjny pozwala na bieżąco reagować na różnego rodzaju zdarzenia na wczesnym ich etapie. W zależności od systemu i urządzeń, jakie wybierzesz, obserwację możesz prowadzić w centrum monitoringu zlokalizowanym na terenie obiektu lub całkowicie zdalnie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i oprogramowaniu do zarządzania systemem możesz mieć zdalny podgląd tego, co dzieje się w obiekcie, bezpośrednio z kamer monitoringu, z dowolnego miejsca na świecie i to 24 godziny na dobę.

Wiesz już, jak działa monitoring wizyjny. Postaw na monitoring wizyjny - rozwiązanie coraz częściej stosowane przez firmy z wielu branż, a także prywatnych użytkowników, celem zapewniania bezpieczeństwa dla siebie, swoich bliskich, swoich pracowników, a także swojego majątku i firmowego mienia. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dobrać elementy, dopasowane do Twoich potrzeb.

close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.