Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

Wady i zalety kamer analogowych

Opublikowano: poniedziałek, 07, listopad 2022 15:45
kamery analogowe

Wady i zalety kamer analogowych

Zastanawiasz się nad instalacją monitoringu w swojej firmie lub domu? Nie wiesz jednak, czy warto inwestować w droższy system, korzystający z kamer cyfrowych, czy też wystarczy Ci, wymagający okablowania zestaw urządzeń analogowych? Przeczytaj artykuł. Opowiemy Ci, jakie są wady i zalety obu systemów.

Czym są kamery analogowe — monitoring analogowy

Kamery analogowe to urządzenia monitoringu wizyjnego CCTV, które odbierają obraz i przekazują go do rejestratora umieszczonego w centrum monitorującym. Jak sama nazwa wskazuje, robią to analogowo, czyli w sposób przewodowy. Muszą być zatem fizycznie, za pomocą kabli podłączone do urządzenia rejestrującego, które zapisuje obraz na płytach lub dyskach zewnętrznych (a dawniej także na kasetach wideo).

Kamery analogowe charakteryzują się dość niską rozdzielczością, ponieważ obraz z nich zapisywany jest w starych systemach PAL/NTSC. Dlatego maksymalna jego rozdzielczość może wynieść 768×576 pikseli. Dzisiaj technologia znacznie się rozwinęła, dlatego wielu nowych użytkowników systemów monitoringu wizyjnego rezygnuje z ich wyboru. Chociaż wciąż należy docenić wiele ich zalet.

Kamera analogowa — gdzie się sprawdza

Do czasu rozpowszechnienia alternatywnych urządzeń do monitoringu, kamery analogowe były chętnie stosowane przez wielu użytkowników, zarówno indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Po dziś dzień, używane są do monitorowania terenów przemysłowych, obiektów magazynowych, a nawet biurowców i banków, choć są systematycznie wymieniane na nowsze rozwiązania.

Z uwagi na niską rozdzielczość kamer analogowych nie dojrzysz nimi szczegółów, ale nie oznacza to, że nie ułatwią Ci rozpoznania zdarzenia czy nawet osób na otrzymywanym z nich obrazie. Dobrze sprawdzają się do monitorowania niewielkich przestrzeni, takich jak sklep czy dom. Korzystają z nich równie chętnie wszystkie te podmioty, które nie potrzebują widzieć szczegółów, a chcą monitorować duży teren. Dzieje się tak dlatego, że monitoring analogowy jest atrakcyjny cenowo. Choć niewątpliwie ma mocną konkurencję.

Alternatywa dla kamer analogowych — monitoring IP (cyfrowy) i hybrydowy

System analogowy, czyli kamery podłączone z rejestratorem za pomocą kabla koncentrycznego ma konkurencję – system cyfrowy, czyli taki, w którym cyfrowe kamery IP połączone są z rejestratorem odbierającym obraz za pomocą przewodów sieciowych lub bezprzewodowo, wykorzystując Wi-Fi. Cyfrowe kamery cechuje także wyższa rozdzielczość w porównaniu z analogowymi i możliwość komunikacji bezprzewodowej z różnymi urządzeniami. Ponadto kamery IP mogą mieć także wiele funkcji inteligentnej analityki obrazu, ale o tym przeczytasz w innym artykule. Musimy jednak wspomnieć, że możliwe jest także łączenie kamer analogowych i cyfrowych w jednym systemie monitoringu, zwanym monitoringiem hybrydowym, o którym także przeczytasz w innym artykule. Skupmy się natomiast na monitoringu analogowym.

Zalety i wady kamer analogowych

Jak każde urządzenia, tak i kamery analogowe mają swoje wady i zalety. O tym, czy warto decydować się na droższe rozwiązanie, musisz zdecydować samodzielnie, ale jeśli rozważasz montaż monitoringu w swoim budynku, poznaj najważniejsze zalety i wady kamer analogowych.

Zalety kamer analogowych

Niewątpliwą zaletą kamer analogowych jest ich niska cena i duża dostępność. Bez trudu możesz znaleźć wiele gotowych zestawów, z którymi będziesz prowadzić monitoring CCTV w niedużych obiektach, takich jak mały magazyn, czy własny dom. Ich instalacja nie jest kosztowna, a transmisja przewodowa wolna jest od ataków hakerskich, na które narażone są systemy IP. Niestety jednak technologia kamer i rozwiązań analogowych dla monitoringu CCTV nie jest już rozwijana i coraz większa ilość producentów, rezygnuje z oferowania tego typu urządzeń. Jak każdą branżę tak i tę dotyka rewolucja cyfrowa.

Wady kamer analogowych

Choć konfiguracja kamer analogowych jest prosta, a sposób przesyłania przez nie obrazu wolny od cyfrowych zagrożeń, to mają swoje wady. Jakość obrazu z kamer analogowych jest niska, a ich funkcjonalność ograniczona. W przeciwieństwie do technologii cyfrowej nie ma możliwości wykorzystania inteligentnej analityki obrazu, która, chociażby umożliwia wykrywanie konkretnych zagrożeń. W przeciwieństwie do monitoringu cyfrowego nie możesz zarządzać obrazem przy pomocy urządzeń mobilnych, a jedynie z poziomu obsługi systemu monitoringu CCTV dostępnego na komputerze, podłączonym do rejestratora.

Zalety i wady monitoringu analogowego — podsumowanie

Jeżeli zależy Ci na monitorowaniu terenu i otrzymywaniu obrazu z kamer o wysokiej rozdzielczości, a do tego obsługi za pomocą smartfona z każdego miejsca na Ziemi, w którym się znajdziesz, to kamery analogowe nie są dla Ciebie. Kamery IP oferują zdecydowanie większą funkcjonalność i obraz full hd, a na rynku pojawia się także coraz więcej urządzeń rejestrujących obraz o maksymalnej rozdzielczości nawet 4K.

Systemy monitoringu IP także mają swoje wady, dlatego wciąż, wśród użytkowników systemów telewizji dozorowej, zwłaszcza w domach czy małych przedsiębiorstwach, korzysta się z kamer analogowych. Analogowy monitoring, oparty na połączeniu urządzeń za pomocą kabli koncentrycznych, gwarantuje nieprzerwany sygnał i mniejsze ryzyko dostania się obrazu w niepowołane ręce.

close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.