Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

Jak uchronić swoje auto przed kradzieżą? Kilka praktycznych porad

Opublikowano: poniedziałek, 14, sierpień 2023 12:55
Jak uchronić auto przed kradzieżą

Jak uchronić swoje auto przed kradzieżą? Kilka praktycznych porad

W obliczu rosnącej liczby kradzieży aut warto wiedzieć, jak zadbać o bezpieczeństwo swojego samochodu. Rozwiązania fabryczne często nie wystarczają, bo sprytni złodzieje znajdują sposoby ich obejścia. Zatem, jak uchronić swoje auto przed kradzieżą? W tym artykule udzieli Ci kilku praktycznych wskazówek. Koniecznie przeczytaj.

Jak działają złodzieje aut — najpopularniejsze metody kradzieży

Złodzieje aut stosują różne metody, aby dokonać kradzieży pojazdu. W Polsce ich ofiarami padają najczęściej właściciele niemieckich i japońskich marek.

Dane Ministerstwa Cyfryzacji pokazują, że w 2022 roku często kradzionymi modelami były Audi A4, Toyota RAV4, czy Toyota Corolla. Chociaż oczywiście to nie jedyne pojazdy, którymi interesują się przestępcy, a w sumie przypadków kradzieży jest całkiem sporo. W raporcie opublikowanym przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar czytamy, że z powodu kradzieży wyrejestrowano łącznie ponad 6 tysięcy aut dostawczych i osobowych. Co ciekawe aż 40% wszystkich skradzionych pojazdów zniknęło w województwie mazowieckim (2463 pojazdy).

Złodzieje stosują zwykle te same metody kradzieży. Należą do nich metoda na butelkę, na walizkę i z wykorzystaniem różnych zagłuszaczy pilotów.

Kradzież na butelkę

Kradzież na butelkę czy ulotkę to metoda złodziei, którzy wykorzystują emocje kierowcy. Chwila roztargnienia lub nieuwagi wystarczy, aby złodziej odjechał z parkingu naszym autem. Z butelką chodzi o to, że złodzieje umieszczają w nadkolu plastikową butelkę, a kierowca, odjeżdżając słyszy trzask, po którym wysiada z auta, by sprawdzić, co się stało. W tym czasie złodziej włamuje się do auta i odjeżdża. Podobnie jest z użyciem ulotki. Wystarczy na chwilę pozostawić auto z kluczykiem w stacyjce, aby stracić swój cenny pojazd.

Kradzież na walizkę

Metoda "na walizkę" polega na przechwytywaniu przez złodziei sygnałów z kluczyka lub karty samochodu, które znajdują się w kieszeni właściciela, domu, biurze lub gdziekolwiek indziej i dostarczenie go wprost do zamka samochodu. Złodzieje używają do tego celu dwóch różnych urządzeń, co równocześnie oznacza, że nie działają w pojedynkę.

Kradzież z zagłuszaniem pilota

Gdy kierowca wysiada z pojazdu i zamyka samochód pilotem, sygnał radiowy powinien dotrzeć wprost do sterownika zamka elektrycznego. Jednak w tym czasie może zostać zagłuszony przez złodzieja przy pomocy specjalnego urządzenia. Nieświadomy kierowca udaje się w swoją stronę, a złodziej wsiada do auta i po chwili odjeżdża nim.

Jak chronić swoje auto przed kradzieżą

Są różne metody na to, aby uchronić swoje auto przed kradzieżą, zaczynając od rozwiązań oferowanych przez producentów aut, przez zabezpieczenia mechaniczne, które można nabyć lub zainstalować u fachowców, po moduły GPS. Które z nich zapewniają wystarczające zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą? A może, należy zamontować je wszystkie? Przyjrzyjmy się im bliżej.

Zabezpieczenia producenta — immobilizer i alarm samochodowy

Centralny zamek, immobilizer czy alarm samochodowy to rozwiązania, jakie najczęściej proponują nam sprzedawcy nowych aut. Jak się jednak okazuje, są one łatwe do sforsowania przez wprawionych złodziei. Mimo wszystko, jeśli kupujesz nowy samochód i masz możliwość wyboru tego typu zabezpieczeń, warto w nie zainwestować. Nawet jeśli odstraszą potencjalnego złodzieja, to z pewnością utrudnią mu działania.

No dobrze, ale skoro fabryczne zabezpieczenia nie działają, to jakie zadziałają?

Mechaniczne zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą

Duży kłopot złodziejom sprawiają wszelkiego rodzaju zabezpieczenia mechaniczne, takie jak różnego rodzaju blokady na kierownicę, blokady skrzyni biegów, blokady zapłonu czy pedałów. Warto je mieć, zwłaszcza wtedy, gdy zostawiasz auto na zewnątrz na długie godziny. Do zdjęcia tych blokad potrzebny jest zwykle kluczyk lub kod, w przeciwnym razie, potrzebne byłyby jakieś duże nożyce do cięcia prętów, szlifierka, młot, a może jeszcze inne narzędzia. Nieostrożny złodziej szybko zostanie zauważony przy próbie ich zdjęcia, gdyż wywoła wówczas spory hałas.

Lokalizator GPS — skutecznie zabezpieczenie auta przed kradzieżą

Innym skutecznym narzędziem do ochrony auta jest lokalizator GPS. Jest to małe urządzenie, które umożliwia śledzenie i namierzanie pojazdu w czasie rzeczywistym.

Dzięki lokalizatorowi GPS, w przypadku kradzieży samochodu, można szybko zlokalizować jego położenie i podjąć odpowiednie działania, zgłaszając sprawę organom ścigania. Warto zwrócić uwagę na systemy GPS oferujące zaawansowane funkcje, takie jak powiadomienia o nieautoryzowanym uruchomieniu pojazdu czy wyznaczenie stref geograficznych, które umożliwiają ustalenie obszaru, w którym samochód powinien się poruszać.

Ubezpieczenie AutoCasco — ochrona finansów na wypadek kradzieży samochodu

W przypadku kradzieży samochodu niezwykle pomocne może okazać się posiadanie ubezpieczenia AutoCasco z ochroną przed kradzieżą. Choć polisa nie stanowi bezpośredniej ochrony przed utratą pojazdu to zdecydowanie chroni właściciela samochodu przed stratą finansową spowodowaną przez jego kradzież. Jeśli nasze auto zostanie skradzione, ubezpieczenie AutoCasco pokryje koszty naprawy lub wypłaci odszkodowanie zgodnie z warunkami polisy.

Jak zminimalizować ryzyko kradzieży auta?

Zabezpieczenia to nie wszystko. Pamiętaj, że to okazja czyni złodzieja, dlatego nie twórz okazji do włamania i kradzieży pojazdu. Pamiętaj o zamykaniu samochodu zawsze, gdy go opuszczasz, nawet na krótki czas. Unikaj pozostawiania wartościowych przedmiotów na widocznym miejscu wewnątrz pojazdu, co może skusić złodzieja do działania.

Jeśli możesz, zostawiaj auto na dobrze oświetlonych, monitorowanych parkingach lub w pobliżu miejsc wyposażonych w monitoring wizyjny, a jeśli masz garaż, korzystaj z niego. Być może czas go uprzątnąć i zrobić w nim miejsce na samochód.

Dzięki wszystkim powyższym działaniom możesz zminimalizować ryzyko kradzieży auta i cieszyć się spokojem.

close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.