
Prawdopodobnie słyszałeś o „kradzieży na walizkę” - określeniu odnoszącym się do kradzieży z udziałem złodziei wykorzystujących tzw. atak sztafetowy, aby otworzyć i uruchomić samochód bez kluczyka. Jest to coraz większy problem, zwłaszcza w związku z rozwojem systemów bezkluczykowego dostępu do pojazdu i uruchamiania silnika. Jak więc zabezpieczyć samochód przed tym zagrożeniem? W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom zabezpieczenia pojazdu i zapobiegania kradzieży na walizkę.
Kradzież na walizkę to kradzież auta, które obsługiwane jest przez w systemie keyless (bezkluczykowym). Innymi słowy, jest to kradzież takiego auta, które możemy otwierać, zbliżając do niego kluczyk, bez konieczności naciskania przycisków na pilocie. W ten sam sposób można zresztą uruchamiać silnik. Tym samym jest to system radiowy z technologią zbliżeniową.
Metoda kradzieży na walizkę tak naprawdę nie ma wiele wspólnego z walizką. Nazwa wzięła się stąd, że podczas kradzieży wykorzystuje się dwa urządzenia nadawczo-odbiorcze (przekaźniki), które chowa się zwykle w etui. W ten sposób można łatwo zbliżyć się zarówno do budynku, czy osoby, która nosi kluczyk do samochodu, jak i do samego samochodu. Ponieważ ten sposób kradzieży wymaga użyciu aż dwóch przekaźników, często nazywamy go atakiem sztafetowym.
Atak sztafetowy polega na współpracy dwóch przestępców. Jeden stoi w pobliżu samochodu z przekaźnikiem, a drugi w pobliżu miejsca, w którym znajduje się kluczyk, po to, aby przechwycić sygnał kluczyka, zwiększyć jego zasięg i przekazać do tego, znajdującego się w pobliżu auta. Urządzenie w pobliżu auta odbiera w ten sposób sygnał z kluczyka i oszukuje samochód, że kluczyk znajduje się w pobliżu. Umożliwia to złodziejowi odblokowanie drzwi i uruchomienie silnika samochodu.
Większość nowoczesnych aut, zwłaszcza tych produkowanych po 2019 roku bardzo często wyposażona jest w system bezkluczykowy. Nie da się ukryć, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Otwarcie drzwi następuje niemal natychmiast po zbliżeniu kluczyka dostępowego do drzwi pojazdu. Wystarczy mieć go w kieszeni, abyśmy mogli wejść do środka, wcisnąć przycisk start i odjechać.
Złodzieje posługujący się metodą na walizkę, mogą łatwo przechwycić sygnał z kluczyka, nawet jeśli znajduje się kilkadziesiąt metrów od auta. Następnie pociągnąć za klamkę, włączyć zapłon i zniknąć z naszym samochodem w kilka chwil. Jak pokazują różne badania, cała akcja nie trwa zwykle dłużej niż minutę.
Eksperci niemieckiego automobilklubu ADAC przetestowali pod kątem kradzieży metodą "na walizkę" 501 modeli aut (2019 r.). Niemal wszystkie udało się otworzyć i uruchomić za pomocą sprzętu, używanego przez złodziei. Cóż, prawda jest taka, że im więcej elektroniki w pojeździe, tym łatwiej jest obejść pewne układy i uruchomić silnik. Fabryczne zabezpieczenia antykradzieżowe z reguły nie wystarczają. Co zatem można zrobić?
Skoro wiesz już, czym jest kradzież na walizkę, możesz się zastanawiać, czy da się przed nią ustrzec. Cóż, przed coraz sprytniejszymi złodziejami ciężko się ustrzec i trzeba pamiętać, że mogą oni dokonać kradzieży metodą na walizkę nawet w kilkanaście sekund. Nie jesteś w stanie zrobić wiele w tym czasie, a sam alarm nie zda się na wiele, dlatego warto pomyśleć o innych zabezpieczeniach. Istnieje kilka skutecznych sposobów, a większość z nich opiera się na wykorzystaniu Cóż, jak pokazali eksperci niemieckiego automobilklubu ADAC,
Co zrobić, by nie stracić auta, idąc na zakupy, czy do pracy, lub po prostu zostawiając je pod domem? Poniżej znajdziesz kilka sposobów na zabezpieczenie auta przed kradzieżą metodą na walizkę.
Producenci aut znają problem kradzieży metodą "na walizkę", jednak fabryczne zabezpieczenia nie obejmują zwykle specjalistycznych immobilizerów, które służą do blokowania różnych systemów pojazdu. Montując takie zabezpieczenia, możesz zablokować np. skrzynię biegów czy pompę paliwa. Odblokowanie tych systemów może wymagać autoryzacji użytkownika. Na przykład za pomocą smartfonu albo specjalnej sekwencji przycisków w pojeździe.
Jeżeli chcesz, aby Twoje auto było odporne na kradzież, możesz także zamontować w nim monitoring GPS. System śledzenia GPS może pomóc zlokalizować skradziony samochód, zwiększając szanse na odzyskanie. Co więcej, nowoczesne systemy do monitoringu, takie jak oferowany przez Solid Secuirty iCar, pozwalają na powiadomienie o uruchomieniu silnika, a nawet na jego zdalną blokadę.
Jeśli wyjeżdżasz na wakacje lub po prostu nie będzie Cię dłużej w domu, a samochód zostawiasz tuż przed nim, zainwestuj w blokady kierownicy, dźwigni zmiany biegów lub zaciski do opon. Wówczas Twój samochód będzie mniej atrakcyjny dla złodziei.
Nie tylko mechaniczne i elektroniczne systemy pomogą Ci chronić auto przed kradzieżą. Zrobisz to także, zachowując środki ostrożności.
To pierwsza rzecz, którą możesz zrobić, aby ustrzec się kradzieży swojego samochodu z systemem bezkluczykowym. Przechowuj klucze w bezpiecznym miejscu, z dala od drzwi i okien, najlepiej w metalowym pojemniku lub etui blokującym sygnał, aby odbiornik używany przez złodzieja nie mógł go przechwycić.
Udając się na zakupy, do fryzjera, pracy, czy gdziekolwiek indziej, parkuj mądrze. Wybierz dobrze oświetlone, monitorowane miejsca parkingowe lub garaże z monitoringiem CCTV.
Nawet najlepsze zabezpieczenia mogą okazać się niewystarczające. Posiadając ubezpieczenie od kradzieży auta, możesz otrzymać wsparcie finansowe, które pokryje Twoje straty materialne. Warto jednak zwrócić uwagę, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, wyłączają z odpowiedzialności kradzież tą metodą - włamania i kradzieży "na walizkę".
Kradzież auta z systemem bezkluczykowym jest bardzo łatwa. Złodziejom wykorzystującym metodę "na walizkę" wystarczy kilkanaście, a góra kilkadziesiąt sekund, by dostać się do wnętrza pojazdu. Tym sposobem mogą skraść większość aut bezkluczykowych.
Kradzież na walizkę - jak zabezpieczyć samochód? To pytanie, na które każdy właściciel pojazdu powinien znać odpowiedź. Dzięki wskazówkom zawartym w tym artykule możesz zabezpieczyć swój samochód przed kradzieżą i spać spokojnie, wiedząc, że Twój pojazd jest bezpieczny. Pamiętaj o stosowaniu odpowiednich środków ostrożności i inwestowaniu w dodatkowe zabezpieczenia. Bezpieczeństwo zaczyna się od Ciebie!