Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

Zastosowanie GPS - 5 przykładów zastosowania systemu GPS

Opublikowano: poniedziałek, 16, styczeń 2023 14:12
Zastosowanie GPS

Zastosowanie GPS - 5 przykładów zastosowania systemu GPS

Zawiłości działania GPS nie muszą być rozumiane przez laików. Monitoring i nawigacja GPS to dwa inne systemy GPS, które wykorzystuje się do innych celów, choć mają wspólny mianownik. Czym zatem jest jeden i drugi system GPS, jak działa i jakie jest jego zastosowanie? Odpowiadamy.

Czym jest system GPS

GPS (Global Positioning System) to system nawigacji satelitarnej, którego celem jest dostarczenie informacji użytkownikowi o jego położeniu, czy też położeniu pojazdu, w którym znajduje się odbiornik GPS. To właśnie ten element jest kluczowy i jak sama nazwa wskazuje, odbiera on sygnał z satelity na temat lokalizacji obiektu — określając współrzędne geograficzne — szerokość i długość, na jakiej się on znajduje. System ten został stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i początkowo przeznaczony był do realizacji operacyjnych działań wojskowych, a dziś służy praktycznie każdemu z nas. Choć każdemu w inny sposób.

Monitoring a nawigacja GPS w samochodzie — różnice

Nawigacja i monitoring GPS to dwa różne systemy, których głównym elementem jest odbiornik GPS. O ile nawigacja służy do wyznaczania tras, o tyle monitoring umożliwia określenie pozycji na mapie, w której fizycznie taki odbiornik się znajduje i chociaż najczęściej jeden i drugi system kojarzy się z użytkowaniem samochodów, to w praktyce GPS ma wiele różnych zastosowań. W tym artykule podajemy 5 odmiennych sposobów wykorzystania tego systemu.

5 przykładów zastosowania GPS

Głównym zadaniem systemu GPS jest dostarczanie użytkownikowi informacji o jego położeniu za pomocą odbiornika, zwanego też lokalizatorem GPS. Na tej podstawie ma ułatwić użytkownikowi nawigację w terenie. GPS najlepiej sprawdza się na otwartej przestrzeni i tam jest w stanie najbardziej precyzyjnie określić położenie odbiornika, a potrafi to robić z dokładnością od około 1 metra do nawet 1 centymetra. Dzięki temu możliwe jest bardzo dokładne określenie pozycji obiektu na mapie, a także dzielenia go na pewne obszary. To z kolei sprawia, że GPS znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach.

Zastosowanie GPS w rolnictwie

Nawet kilka hektarów pola to obszar, który wymaga wielu godzin pracy różnych maszyn przy uprawach rolnych. Aby lepiej nimi zarządzać, wykorzystuje się właśnie system GPS. Dzięki aplikacjom do planowania upraw, korzystających z GPS istnieje możliwość odwzorowania pola i jego zapotrzebowania na nawozy. To sprawia, że można znacząco obniżyć ich koszty i zaoszczędzić czas pracy. Co więcej, w ostatnich latach, precyzyjne rolnictwo bardzo się rozwija i pojawia się coraz więcej autonomicznych ciągników, które korzystają z systemu GPS.

Zastosowanie GPS w geodezji

Biura geodezyjne wykorzystujące urządzenia oparte na GPS mogą dokonywać szczegółowych pomiarów, w tym geodezyjnych, statystycznych, sytuacyjno-wysokościowych i innych. Dzięki temu pomagają tworzyć dokładne mapy projektowe, a przy tym podziały działek czy wytyczanie pozycji budynków.

Zastosowanie GPS w transporcie

Dzięki temu, że technologia GPS obejmuje swoim zasięgiem całą kulę ziemską, znajduje szerokie zastosowanie w transporcie drogowym, lotniczym, a nawet kolejowym. Ułatwia kierowanie ruchem pociągów, zarządzanie i nadzorowanie przewozu ludzi i towarów, reagowaniu na awaryjne sytuacje, a przede wszystkim wyznaczenia tras i lokalizację pojazdów.

Zastosowanie GPS w logistyce

Ponieważ GPS umożliwia wytyczanie tras i określanie czasu przejazdu, z powodzeniem używany jest przez firmy z branży logistycznej, które dzięki niemu mogą planować pracę kierowców. Co więcej, monitorowanie pojazdu z zainstalowanym odbiornikiem GPS pozwala kontrolować ich położenie, a więc osoby nadzorujące pracę kierowców mogą natychmiastowo reagować na sytuacje pojawiające się na drodze, a to tylko część licznych przykładów zastosowań GPS w logistyce.

Zastosowanie GPS w ochronie

GPS sprawdza się także w zakresie ochrony mienia. Dzięki niemu możliwe jest zabezpieczenie pojazdu i innych wartościowych rzeczy (smartfonów, tabletów) przed kradzieżą, a raczej ich szybka lokalizacja w przypadku kradzieży. Co więcej, lokalizator GPS można połączyć z modułem GSM i czujnikiem nieautoryzowanego zapłonu, przez co nie tylko można zlokalizować obiekt,, gdy ten zostanie skradziony, ale też otrzymać informacje na swój telefon, że takie zdarzenie miało miejsce.

Pozostałe zastosowanie GPS

Każdego dnia 31 satelitów orbitujących wokół ziemi umożliwia miliardom użytkowników odbiór sygnału GPS i określenie ich pozycji. Stworzony przez departament obrony USA dla wojska system GPS dziś ułatwia życie wielu cywilnym użytkownikom, w tym kierowcom, korzystającym z systemów nawigacyjnych w samochodach czy telefonach. Zalety i dostępność to cechy, które sprawiły, że system GPS w smartfonach i tabletach szybko stał się powszechnie stosowany.

Ta technologia nie ogranicza się jednak do nawigacji. Dziś chętnie korzystają z niej archeolodzy, geolodzy, kartografowie, meteorolodzy, służby ratunkowe i policja. Ilość zastosowań GPS jest ogromna, jednak jako firma zajmująca się ochroną osób i mienia, chcemy Ci szczególnie polecić instalację systemu monitoringu GPS we flocie samochodów służbowych lub swoim prywatnym pojeździe. Sprawdź, do czego możesz go wykorzystać.

close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.