Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

Instalacja lokalizatora GPS w samochodzie — gdzie zamontować?

Opublikowano: wtorek, 25, październik 2022 14:17
GPS w samochodzie

Instalacja lokalizatora GPS w samochodzie — gdzie zamontować?

Korzyści płynące z instalacji lokalizatorów GPS w samochodach, zarówno tych firmowych, jak i prywatnych sprawiają, że z dnia na dzień rośnie ich popularność. Zatem nic dziwnego, że zainteresowałeś się tym tematem i postanowiłeś przeczytać nasz artykuł. Znajdziesz w nim informacje o tym, gdzie montuje się takie lokalizatory, czy można zrobić to samodzielnie i jeśli tak, to w jaki sposób, a także gdzie zamówić profesjonalny montaż i dlaczego warto to zrobić.

Gdzie zamontować GPS w samochodzie

Lokalizator GPS to niewielkie urządzenie, które podłącza się z reguły do złącza OBDII, czyli złącza pozwalającego na diagnostykę Twojego samochodu. Jednakże, na rynku dostępne są także bardziej nowoczesne moduły, które mogą łączyć się z szyną CAN, czyli magistralą danych w pojeździe, poprzez indukcję. Zatem czy możesz je zainstalować w swoim pojeździe? Warto to sprawdzić, ponieważ, złącze OBDII jest obowiązkowe we wszystkich samochodach sprzedawanych w Unii Europejskiej, ale dopiero od 2001 roku. Zatem instalacja lokalizatora GPS w samochodzie ze starszego rocznika może okazać się niemożliwa, ale w zasadzie, po co to robić?

W jakim celu montuje się GPS w aucie?

Urządzenie GPS pozwala na lokalizację pojazdu na mapie. Dzięki niemu jesteśmy w stanie ustalić dokładne położenie pojazdu, co pozwala nam go namierzać i zlokalizować na przykład w sytuacji kradzieży, ale też co jest już powszechne, do kontrolowania pracy kierowców, korzystających ze służbowych samochodów. Z tych właśnie powodów, kluczowe jest miejsce montażu lokalizatora GPS w samochodzie. Możesz go bowiem umieścić w łatwo dostępnym i widocznym miejscu, albo ukryć i zmniejszyć ryzyko jego odłączenia, czy też uszkodzenia. Niemniej jednak to, w jakim miejscu zamontować lokalizator GPS, aby zapewnić prawidłowe działanie urządzenia, wymaga odpowiedniej wiedzy, podobnie jak to, w jaki sposób zamontować urządzenie. Jak zatem to zrobić?

Jak podłączyć lokalizator GPS?

Jeśli zamówisz monitoring GPS w Solid Security, instalacja GPS w samochodzie odbędzie się w jednym z autoryzowanych punktów, dostępnych w całej Polsce. Doświadczeni monterzy umieszczą lokalizator GPS w najlepszym możliwym miejscu, z jak największą ostrożnością, tak, aby nie uszkodzić innych części i instalacji w Twoim aucie.

Ponadto, sam montaż urządzenia w samochodzie to nie wszystko. Konieczna jest jeszcze konfiguracja urządzenia GPS. Aby nadajnik GPS w aucie przesyłał oczekiwane informacje do systemu, pozwalał na odczytywanie pozycji na mapie, a także wszelkich pozostałych, żądanych parametrów, należy go odpowiednio ustawić. A co jeśli chcesz zrobić to samodzielnie?

Jak zamontować lokalizator GPS w samochodzie?

Warto wiedzieć, że umiejscowienie lokalizatora GPS należy dokładnie przemyśleć. Jego montaż w niewłaściwym miejscu może powodować zakłócenia sygnału GPS i GSM, a tym samym brak możliwości odczytu i przesyłania monitorowanych parametrów. To jeden z powodów, dla którego warto powierzyć tę czynność specjalistom. W trakcie montażu lokalizatora GPS w pojeździe nie tylko odszukają dostępne miejsca do montażu urządzenia w pojeździe, ale też będą zwracać uwagę na wskaźnik parametru HDOP (Horizontal Dilution of Precision), który informuje o zachowaniu optymalnej łączności z urządzeniem. W ten sposób uzyskają pewność, że lokalizator GPS zamontowany w danym miejscu, będzie działać poprawnie. Gdy znajdą już odpowiednie miejsce, przystąpią do jego montażu.

Czy instalacja lokalizatora GPS w samochodzie jest trudna?

Najłatwiejszy sposób montażu lokalizatora GPS jest wykorzystanie gniazda OBDII. Wystarczy je podłączyć do niego moduł, aby umożliwić śledzenie pojazdu i odczytywanie pozostałych parametrów. Wbudowane w module anteny GSM i GPS umożliwiają komunikację z urządzeniem, dzięki czemu od razu po podłączeniu i konfiguracji, można odczytywać dane poprzez system monitorowania pojazdów GPS. Niestety, tak podłączony moduł łatwo wykryć. To może powodować, że w sytuacji kradzieży złodzieje mogą go łatwo odłączyć lub uszkodzić. Jeżeli zatem zależy Ci na ograniczonym dostępie do urządzenia i montażu w dyskretnym miejscu, warto rozważyć wszystkie dostępne opcje. Lokalizator GPS do samochodu może być montowany także do modułu CAN, umieszczonego pod maską pojazdu.

Czy samodzielna instalacja lokalizatora GPS w samochodzie jest możliwa?

Czy zatem samodzielna instalacja lokalizatora GPS jest możliwa? Owszem jest, o ile w tym celu wykorzystujesz gniazdo OBD II. Jednak niestety, jak wspomnieliśmy, nie jest to bezpieczne rozwiązanie. Ponadto, samo podłączenie urządzenia do niego, nie oznacza, że system monitoringu GPS będzie działać, wymaga on jeszcze konfiguracji z systemem monitorowania, który umożliwia odczytywanie różnych parametrów z nadajników umieszczonych w pojeździe. Jeżeli zatem zależy Ci na montażu urządzenia w bardziej dyskretnym miejscu i jego poprawnej konfiguracji, warto powierzyć go fachowcom.

Gdzie zamówić montaż lokalizatora GPS?

Jak widzisz, montaż lokalizatora GPS w samochodzie wymaga dokładnej analizy dostępnych miejsc. Wszystko po to, aby nie narażać się na utratę łączności z satelitą, omijać newralgiczne punkty samochodu i zapewnić poprawne działanie urządzenia. W Solid Security możesz zamówić lokalizator GPS do samochodu prywatnego i firmowego, którego montaż odbywa się w jednym z autoryzowanych punktów, zlokalizowanych w całej Polsce. Co więcej, oprócz lokalizatora zaopatrzymy Cię w zaawansowany system monitorowania. Podpowiemy, jakie dodatkowe nadajniki i urządzenia, warto zainstalować, abyś mógł odczytywać więcej informacji z pojazdu, niż tylko jego lokalizację.

close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.