Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

Jak wybrać system monitorowania pojazdów GPS? Czym jest monitoring GPS pojazdów?

Opublikowano: czwartek, 17, luty 2022 15:48
Monitoring GPS pojazdów

Jak wybrać system monitorowania pojazdów GPS? Czym jest monitoring GPS pojazdów?

Monitoring GPS jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem nie tylko do prywatnego użytku, ale przede wszystkim do biznesowego, czyli śledzenia floty pojazdów firmowych. Prowadząc przedsiębiorstwo, które wykorzystuje do pracy samochody firmowe, niezwykle pomocne okazuje się stosowanie systemu monitoringu aut. Takie rozwiązanie wpływa również na poprawę bezpieczeństwa kierowców, a także generowanie raportów o przejechanej trasie, zużytym paliwie i wielu innych.

Czym jest monitoring GPS pojazdów?

Monitoring pojazdów w firmach okazuje się niezwykle przydatnym narzędziem, które pozwala monitorować flotę w pełni zdalnie. Jest to świetne rozwiązanie, które pozwala na to, aby nie zatrudniać managera, który będzie siedział na miejscu pasażera i monitorował pojazdy oraz kierowców. Monitoring pojazdów GPS umożliwia wgląd we wszystko z dowolnego miejsca. Przekłada się to w efekcie na wydajniejszą i bezpieczniejszą pracę zatrudnionych osób oraz efektywniejszą eksploatację pojazdów.

Odpowiedni system monitoringu GPS obejmuje nie tylko sprzęt, ale także oprogramowanie, które służy do śledzenia floty oraz tego, w jaki sposób jest ona wykorzystywana. Typ zastosowanych urządzeń zależy od tego, co ma być monitorowane. Niektóre usługi oferują łatwe w obsłudze urządzenia plug and play, które są wielkości talii kart. Inne z kolei wymagają zastosowania konkretnej instalacji, która polega na podłączeniu różnych czujników do centrów informacyjnych samochodu. Pojazd śledzony jest przy pomocy globalnego systemu pozycjonowania w czasie rzeczywistym i tak samo przesyła informacje do oprogramowania, które najczęściej zainstalowane jest na komputerze. Dzięki dedykowanym aplikacjom można również z poziomu urządzeń mobilnych zarządzać flotą.

Jak działa system lokalizacji pojazdów?

Oprogramowanie wykorzystuje przede wszystkim nadajnik i lokalizator GPS. Dzięki temu możliwe jest lokalizowanie samochodów, a także wyznaczanie trasy i podawanie wskazówek do wyznaczonych miejsc docelowych. System udostępnia informacje także na temat diagnostyki pojazdu, śledzenia przeglądów i bezpiecznych zachowań w trakcie jazdy. Obecnie dostępne na rynku urządzenia są wyposażone w akcelerometry i wiele innych czujników, dzięki czemu można sprawdzić, czy kierowca gwałtownie hamuje lub przyspiesza. Taka nowoczesna technologia umożliwia także śledzenie czasu pracy na biegu jałowym, co jest kluczową informacją w kwestii optymalizacji zużycia paliwa.

Wszystkie funkcje oprogramowania do zarządzania flotą pojazdów GPS dostępne są na dedykowanych platformach. Dzięki nim można przeanalizować nawyki kierowców, a także dostępna jest kontrola zużycia paliwa. Większość sterowników dysponuje narzędziami dyspozytorskimi i funkcjami planowania, co znacząco usprawnia proces przepływu pracy. Funkcje te mogą przekładać się na większą satysfakcję klientów, np. poprzez dostarczanie dokładniejszych szacowanych czasów dotarcia towaru. Są także funkcje śledzenia wypadków, pomoc drogową, ochronę przed kradzieżą, zegary czasu oraz śledzenie obecności.

Jak wybrać system monitorowania pojazdów GPS?

Monitoring floty powinien składać się wysokiej klasy urządzeń, które będą dostarczać niezbędne informacje na temat samochodów służbowych oraz sposobu ich wykorzystania. Lokalizacja GPS pojazdów powinna być dobrana do specyfiki pracy firmy i indywidualnych preferencji. Warto upewnić się, jakie funkcje w systemie są niezbędne. Większość systemów monitoringu pojazdów oferuje wiele różnych opcji:

  • integracja z kartami paliwowymi,
  • śledzenie bezpieczeństwa kierowców,
  • panele informacyjne pokazujące zmiany kluczowych wskaźników,
  • opcje nawigacji i komunikacji,
  • bieżącą obsługę klienta.

Wybór optymalnego systemu do śledzenia samochodu prowadzi do obopólnej korzyści, zarówno dla kierowcy, jak i przedsiębiorcy. Warto więc rzetelnie podejść do tematu i szczegółowo się rozeznać, jakie rozwiązania są dostępne na rynku. W razie problemów można skontaktować się z naszymi specjalistami, którzy dysponują odpowiednią wiedzą i pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie.

close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.